Władze Unii Europejskiej nie będą ingerować w spór pomiędzy Madrytem a prowincją, która w referendum opowiedziała się za  niepodległością.

Komisja Europejska oświadczyła, że referendum niepodległościowe w Katalonii było nielegalne a losy Katalonii to wewnętrzna sprawa Hiszpanii.

Jednocześnie Komisja wyraziła nadzieję, że premier Hiszpanii Mariano Rajoy sprosta obecnej sytuacji w tym kraju. Władze UE podkreśliły, że przemoc nie może być metodą rozwiązywania konfliktów politycznych i wezwały obie strony do dialogu.

Komisja Europejska wierzy, że to czas na jedność i stabilność, nie na podziały i fragmentację. Wzywamy strony, żeby szybko zerwały z postawą konfrontacyjną na rzecz dialogu. Przemoc nigdy nie może być narzędziem polityki – mówił rzecznik KE Margaritis Schinas.

Zapowiedziano, że o kryzysie w Hiszpanii z premierem tego kraju będzie rozmawiał przewodniczący KE Jean-Claude Juncker.

Stanowisko KE z pewnością będzie przyjęte z rozczarowaniem przez lokalne katalońskie władze, których szef Carles Puigdemont zażądał dzisiaj wycofania hiszpańskich sił bezpieczeństwa rozmieszczonych w tym regionie i zaapelował o rozmowy z udziałem międzynarodowych mediatorów nadzorowane przez Unię Europejską.

Z wczorajszego oświadczenia Ruchu Autonomii Śląska ws. Katalonii wynika, że także ślązakowcy są zdania, iż konflikty pomiędzy krajami-członkami Unii Europejskiej a „zbuntowanymi prowincjami” powinny być rozwiązywane na poziomie ponadnarodowym.

CZYTAJ TAKŻE: Katalończycy opowiedzieli się za niepodległością

Kresy.pl / tvn24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply