Ruch Autonomii Śląska: “Europa potrzebuje Katalonii”

Z oświadczenia ślązakowców ws. Katalonii wynika, że marzą oni, by Unia Europejska stała się arbitrem w sporach władz krajowych z prowincjami.

W wydanym wczoraj oświadczeniu zarząd Ruchu Autonomii Śląska poparł dążenia Katalończyków do uniezależnienia się od Hiszpanii, skrytykował władze w Madrycie za próbę siłowego zablokowania katalońskiego referendum i wezwał do „międzynarodowej ingerencji” w celu powstrzymania „eskalacji konfliktu” w Katalonii.

Władze RAŚ winą za przebieg wydarzeń w Katalonii obarczyły władze w Madrycie. Ich zdaniem wczorajsze referendum było konsekwencją „ rozczarowania części katalońskiej społeczności ograniczeniami regionalnej autonomii i demonstrowanego przez rząd w Madrycie braku woli dialogu”. RAŚ twierdzi, że mieszkańcy Katalonii zostali pozbawieni przez hiszpańskie władze możliwości łagodzenia kryzysu ekonomicznego i to spowodowało wzrost nastrojów niepodległościowych.

Wysłanie do regionu sił policyjnych potwierdza brak woli dialogu i wejście na drogę konfrontacji. Świat obiegły zdjęcia starć na ulicach katalońskich miast. Obrazy te długo budzić będą emocje, utrudniając porozumienie między stronami sporu. – pisze RAŚ uznając, że sytuacja w Hiszpanii powinna stać się przedmiotem ingerencji międzynarodowej.

Ślązakowcy są zdania, że konflikty pomiędzy krajami-członkami Unii Europejskiej a „zbuntowanymi prowincjami” powinny być rozwiązywane na poziomie ponadnarodowym.

Wspólnota europejska powinna wypracować zasady i procedury rozwiązywania podobnych konfliktów. Jej obojętność wobec siłowego tłumienia dążeń Katalończyków do samostanowienia odbierana będzie jako wyraz słabości i pogłębi kryzys zaufania wielu Europejczyków do instytucji unijnych. – uważa zarząd RAŚ wzywając także rząd polski, by w sprawie katalońskiego referendum stanął po stronie „zasad demokracji, stanowiących jeden z fundamentów Unii Europejskiej”.

Przypomnijmy, że w 2016 roku po debacie na temat Polski w Parlamencie Europejskim europarlamentarzyści z Wolnego Sojuszu Europejskiego z inicjatywy RAŚ rozdawali ulotki wzywające do powstrzymania „ludobójstwa kulturowego Ślązaków w Polsce.”

CZYTAJ TAKŻE: Lider RAŚ jak neobanderowcy. Sugeruje, że Ukraina była polską kolonią

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. bob
    bob :

    Zwróćcie uwagę że Katalonię gospodarczo też wzmacniały niemcy tam szły ich inwestycję. Teraz ten region chce się odłączyć bo jest bogatszy od reszty a adolfinie będzie łatwiej rządzić europie małych słabych państw i teraz patrzcie gdzie hitlerowcy inwestują w Polsce. raś też nie funkcjonuje bez wsparcie z zewnątrz a na pewno dostał takie na starcie.