Wg informacji, do których dotarł portal Kresy.pl, do dewastacji doszło w tym samym czasie, co opisywana przez nas niedawno dewastacja pomników we Lwowie i Podkamieniu.

Informację wraz ze zdjęciem przekazał nam p. Henryk Bajewicz ze Stowarzyszenia Podkamień, który o dewastacji pomnika dowiedział się w niedzielę od znajomego z Ukrainy. Dziś od tego samego znajomego otrzymał prezentowaną przez nas fotografię. Wg innych znajomych p. Henryka, dewastacji pomnika miała dopuścić się „Swoboda”. Nie udało nam się jednak potwierdzić tych informacji.

Informację o dewastacji potwierdziła nam również p. Małgorzaty Gośniowska-Koli, prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka. Pani Małgorzata rozmawiała dziś na ten temat z merem miasta Brody. Jutro z kolei ma rozmawiać z innymi przedstawicielami lokalnej administracji oraz z pracownikami polskiego konsulatu. Potwierdza także, że pomnik został zdewastowany w sposób widoczny na otrzymanym przez nas zdjęciu.

Fakt sprofanowania pomnika w Hucie Pieniackiej potwierdzono na stronie ukraińskiej organizacji Zachodni Informacyjny Frontna portalu Facebook, zaprezentowano także więcej zdjęć:

Jak informowaliśmy w niedzielę, we Lwowie w nieznani sprawcy sprofanowali polski pomnik ku czci zamordowanych profesorów oraz w Podkamieniu pomordowanych tam przez UPA Polaków. Na obu upamiętnieniach umieszczono napisy „śmierć Lachom” (Polakom) oraz oblano je czerwoną farbą.

Pomnik w Hucie Pieniackiej został zdewastowany zaledwie dwa miesiące temu, o czym informowaliśmy10 stycznia bieżącego roku. Tuż przed obchodami rocznicy zbrodni pomnik został odnowiony przez stronę ukraińską.

Kresy.pl

33 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • czas_przebudzenia
   czas_przebudzenia :

   Na polskojęzyczną agenturę obcych siedzących na stanowiskach władzy w Polsce nie ma co liczyć. Jednak warto by było, aby Polacy w polskich władzach zaczęli działać, by uchwalić w Polsce penalizację propagandy banderowskiej z kodeksu karnego. Ja domyślam się, że ci Polacy we władzach się boją o życie i od swoje dochody, ale nie po to poszliście do władzy, by być następną odmianą tchórzy i idiotów, którzy tylko przy ośmiorniczkach są odważni i pokrzykują, że „to państwo istnieje tylko teoretycznie”. Oprócz sądów doczesnych, jest jeszcze Sąd Boży, przed którym nędznicy duchowi będą się płaszczyć niczym podstępne węże, po czym wpadną w otchłań piekła.

 1. jaremaw
  jaremaw :

  Oto wasza ( zwracam się tu do polityków i dziennikarzy głównego ścieku) ukraina. Przejrzyjcie tępe sztuki na oczy. Za nasze pieniądze wspomagacie potwora.Za tyle kasy, za tyle wsparcia, za miliardy euro stracone przez Polskę w wojnie handlowej i embargu z Rosją mogliby nawet warty postawić ale oni nas mają za idiotów.NIE!!! Nie jesteśmy idiotami, to nie Rosjanie, to wasz prawy sektor i inni czciciele upa. Oni bardziej nienawidzą Polaków od Rosjan.Powinniśmy o tym pamiętać.

 2. zefir
  zefir :

  Kolejny raz się objawiła wściekłością z bezsilności, wyrazem zbrodniczej podłości,zwyrodniałą nienawiścią Lachów,umiłowaniem koloru krwi,ta trzecia banderowska siła,która w Upadlinie nadmiernie się rozpleniła. Banderowska qrwa,banderowska świnia ogonem machała,pomnik pochlapała,czym nieprzyjazne swe świńskie oblicze Polsce pokazała.Jej ambasador z Piekła rodem swój łeb łamie,tęgo rozmyśla jak pocieszyć banderowską świnię ,jaką mediom i MSW dać wykładnię,by ta banderświnia Polakom była jeszcze bardziej bliska.

 3. dunczyk
  dunczyk :

  To kilka chorych idiotów (nie fakt, że Ukraińcy) zapłacą za to, i im nie uda się skłócić sąsiednie narody! Komuś trzeba było przejechać parę dobrych kilometrów, od Kamienca do Huty aby farbą pomalować swastyki, bardzo dziecinne. Tak naprawdę, jestem z kresów i mamy wielki szacunek do polaków.

   • dunczyk
    dunczyk :

    Dunczyk to moje nazwisko, a nie narodowość. Czytam akurat ten forum bo mieszkam na tak zwanych kresach, 30 km od granicy. Za prawie 40 lat żadnego razu nie miałem żadnej klotni z Polakami i nawet takiej nie obserowałem, dla tego bardzo mnie boli kiedy czytam to wszysko pudło ktorę komentujecie

    • cyna
     cyna :

     Nie przejmuj się tym co tutaj czytasz to są wypociny zakompleksionych furiatów którzy szczekają jak im ktoś mądrzejszy karze, tacy sami jak ci co na ukrainie zniszczyli pomniki pamięci naszych pomordowanych rodaków. Tacy użyteczni idioci którzy jeśli się zreflektują to zrobią to po niewczasie. To niezwykły akt tchórzostwa tak niszczyć czyjeś groby i niezawykły akt mądrości potrafić spojrzeć ponad swoim małym zaślepionym nienawiścią światkiem i dostrzeć większe dobro którym z pewnością jest dążenie do pojednania między narodami.

    • pro_patria
     pro_patria :

     To nie są tzw. Kresy, lecz POLSKIE ZIEMIE, przez wieki należące do Rzeczpospolitej i Narodu Polskiego, które poprzez bestialskie mordy niewinnych dzieci i kobiet, masowe gwałty, nieopisane tortury i cierpienia twoi upaińscy gieroi nam zagrabili. Nie martwimy się jednak – te tereny wrócą do Macierzy. Ponadto reprezentujesz typową dla potomków rezunów postawę zaprzeczania prawdzie („(…) bardzo mnie boli kiedy czytam (…)”). ciebie boli ??? Jak musi boleć Nas brak godnego uczczenia pamięci Naszych pomordowanych Rodaków i nieustanne zakłócanie ich wiecznego spoczynku poprzez profanowanie ich grobów przez dzicz ??? Każdy cywilizowany Naród pochyliłby głowę, przeprosił i prosił o wybaczenie. Jednak nie wy, stepowy motłoch. Zamiast się ukorzyć, butnie zaprzeczacie prawdzie i atakujecie. Obecnie nawet gdybyście chcięli nikt już wam nie wybaczy. I nie wypisuj żenujących określeń w stylu „(…) wszysko pudło (…)”, gdyż to są opinie polskich patriotów. ciebie potomku rezunów nie powinno na tym forum w ogóle być.

 4. kojoto
  kojoto :

  Szowinistyczne gnidy chcą po prostu odebrać mieszkającym na ukrainie Polakom resztki nadziei na respektowanie jakichkolwiek praw Polaków, a nawet prawa do pamięci o bestialsko pomordowanych krewnych i przodkach…. czry goryczy dopełnia POPiS który razem z SLDT itp. od prawie 30 lat robi wszystko, żeby Polskie Kresy przestały istnieć.

 5. budulaj
  budulaj :

  Słuchaj , no dunczyk, więc co to, znowu prowokacja trzeciej siły?, już tyle tych prowokacji, że zliczyć trudno, czym się zajmuja wasze służby np SBU?, co?, pewnie ochroną upa-oun, i wszyskich którzy maszerują pod cerwono-czrna flagą , aby im przypadkiem włos z głowy nie spadł przy np. niszczeniu pomników i nagrobków. U nas takich hierojów nazywają hienami cmentarnymi, a na ukrainie są to hieroje z pod znaku azowa, swobody, prawego sektora i innych szowinistycznych nazistowsko – faszystowskich organizacji podpisujących się swastyką.

 6. budulaj
  budulaj :

  do dunczyk, a może taki ty dobry, poszukujący prowokatorów, zwalający wszystko na trzecia siłę , czytaj Rosjan, wyjaśnisz tutaj , na tym forum, co to takiego u was zostało ostatnio powołane do życia pod nazwą ,,SOŁOWEJKO,, Nachtigall po niemiecku, czym ono było w czasie wojny, czym się wsławiło , jak bardzo lubiło i szanowało Polaków i i w jakim celu, w jakiej dacie, i z jakim programem powstało teraz. No, opowiedz, dunczyk, wszak Ty lubisz Polaków.

 7. budulaj
  budulaj :

  do dunczyk- ostatnia prowokacja na granicy z autobusem – SBU podaje , że plakaty napisano z błedami ortograficznymi wskazujacymi na to, że autorami są ludzie posługujący się językiem wschodnim, czt. rosyjskim. Czy myślisz , dunczyk, że jeśliby rosjanie chcieli wysmażyć taką historię, to nie znależliby w 145 milionowym narodzie kogoś, kto bez błedów napisałby hasła po polsku? A dalej, dunczyk, wy też piszecie cyrylicą i npopełniacie takie same błędy mówiąc i pisząc po polsku jak rosjanie i zapewniam ciebie, jesteście pod tym względem daleko bardziej niechlujni niż rosjanie.

 8. krok
  krok :

  Przypomnę cytat kogoś kogo nie każdy lubi, ale jak cenię za język, Pana Ziemkiewicza. ” Pomysły, płomienne mowy, corocznie, naszym zwyczajem, utopimy to w gadaninie. ” Popiszecie, poujadacie, ponarzekacie na złą ukrainę. Środowiska Kresowe to teraz staruszki, nie ma zmiany pokoleniowej. Nie ma komu walczyć, żeby przeciwstawić się zamazywaniu Kresów w świadomości Polaków przez kolejne „polskie rządy” i coraz zuchwalsze działania potomków ludobójców z ukrainy (UPA, prawy sektor itp.). Część tutaj piszących to ludzie młodzi i jedynie na co stać, to pisanina. Zapiszcie się do jakiegoś stowarzyszenia, twórzcie grupy Kresowe, bo samym pisaniem na forach niczego nie zmienicie, poza własnym samopoczuciem. Co gorsze niektórzy z piszących na tym forum, poza obrażaniem, czy inwektywami nie umie niczego nawet w zwykłą dyskusję wnieść, w ten sposób daleko nie zajedziemy, niczego nie zmienimy, niczego nie osiągniemy. Młodzi do działania, nie obsmarowywania się.

 9. dunczyk
  dunczyk :

  Co ja tu zdrowy robię między was chorych ludźi, spadam . A was zostawiam z waszej nienawiściu, cieszcie się, upijajcie się ją, żyjcię w swoim świecie i ostrzycie noże i topory. A na Ukrainie znajcie ani jeden Polak nie jest obrażony i nikt Stowarzyszeniam Polskim nie przeszkadza żyć, a za te tanie prowokacje w Ukrainie i Polsce, ci, którzy to robią za to zapłacą.

  • pro_patria
   pro_patria :

   Już ci pisałem, że mistrzami w zadawaniu cierpienia niewinnym nożami, toporami, widłami, siekierami itd. jesteście wy. Dajesz takie przykłady, gdyż z nimi obcujesz, widzisz jak wśród was są „rozwiązywane” problemy, jakich „narzędzi” perswazji używacie. Ponadto – też już o tym pisałem, lecz wśród was odporność na wiedzę jest powszechna – nie nazywaj okupowanych terenów RP upainą. Jesteście grabieżcami i mordercami, nie jesteś u siebie.

 10. pro_patria
  pro_patria :

  banderowska dzicz masowo dewastuje pomniki polskich ofiar, a wczoraj waSZCZYkowski deklaruje dozgonną przyjaźń i wsparcie dla zwyrodniałych katów i wzywa Rosję do zaprzestania walk w kraiku żarcie historii oraz zwrotu Krymu… HAŃBY I PONIŻENIA Narodu polskiego ciąg dalszy…