Władze obwodu wołyńskiego na Wołyniu noszą się z zamiarami wybudowania w Ołyce nowego szpitala psychiatrycznego. Będzie to oznaczało, że szpital wyniesie się z pomieszczeń zajmowanych w XVI-wiecznym zamku Radziwiłłów i zamek będzie można odrestaurować. – podał w poniedziałek ukraiński kanał ZIK.

W związku z planami rewitalizacji słynącej z zabytków Ołyki miejscowość odwiedzili urzędnicy z administracji obwodu wołyńskiego na Ukrainie. Wizyta oficjeli rozpoczęła się od oględzin drogi prowadzącej do Ołyki wyłożonej tzw. trylinką – płytami opatentowanymi przez polskiego inżyniera Władysława Trylińskiego. Jak pisze ZIK, trylinka wytrzymała przejazdy czołgów i innych ciężkich pojazdów. Ukraińskie władze chcą uzupełnić trylinką 2,4 km drogi wyłożonej współczesną zniszczoną nawierzchnią.

Innym obiektem wizytowanym przez urzędników był założony w 1565 roku zamek-pałac Radziwiłłów w Ołyce. Od lat 50. mieści się w nim szpital psychiatryczny – jego obecność ma być główną przeszkodą dla restauracji zamku. Obwodowe władze noszą się z zamiarem wybudowania nowego szpitala, dla którego już wstępnie znaleziono miejsce. Wstępny koszt budowy szpitala to 250 mln hrywien. Koszt restauracji zamku jest szacowany na około 400 mln hrywien, a czas restauracji – około 5 lat. Jednak jak mówi główny architekt obwodu wołyńskiego Mykoła Tomczuk, restauracja zamku i późniejsze jego wykorzystanie to „kwestia nie na dzisiaj”. Najpierw trzeba zbudować szpital.

Urzędnicy odwiedzili także zrujnowany cmentarz, odwiedzony w lipcu br. przez Andrzeja Dudę oraz restaurowaną na koszt polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zabytkową kolegiatę.

Efektem narady przedstawicieli władz obwodowych i wiejskich jest stworzenie grupy roboczej, która ma opracować odpowiednie plany odbudowy centrum historycznego i kulturalnego, w szczególności rekonstrukcji zamku pod kątem utworzenia centrum muzealnego, kulturalnego i turystycznego, a także odtworzenia rynku z zaginionym ratuszem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: znalazły się pieniądze na ratowanie zamku w Pomorzanach

Kresy.pl / ZIK

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz