Władze obwodu wołyńskiego na Wołyniu noszą się z zamiarami wybudowania w Ołyce nowego szpitala psychiatrycznego. Będzie to oznaczało, że szpital wyniesie się z pomieszczeń zajmowanych w XVI-wiecznym zamku Radziwiłłów i zamek będzie można odrestaurować. – podał w poniedziałek ukraiński kanał ZIK.

W związku z planami rewitalizacji słynącej z zabytków Ołyki miejscowość odwiedzili urzędnicy z administracji obwodu wołyńskiego na Ukrainie. Wizyta oficjeli rozpoczęła się od oględzin drogi prowadzącej do Ołyki wyłożonej tzw. trylinką – płytami opatentowanymi przez polskiego inżyniera Władysława Trylińskiego. Jak pisze ZIK, trylinka wytrzymała przejazdy czołgów i innych ciężkich pojazdów. Ukraińskie władze chcą uzupełnić trylinką 2,4 km drogi wyłożonej współczesną zniszczoną nawierzchnią.

Innym obiektem wizytowanym przez urzędników był założony w 1565 roku zamek-pałac Radziwiłłów w Ołyce. Od lat 50. mieści się w nim szpital psychiatryczny – jego obecność ma być główną przeszkodą dla restauracji zamku. Obwodowe władze noszą się z zamiarem wybudowania nowego szpitala, dla którego już wstępnie znaleziono miejsce. Wstępny koszt budowy szpitala to 250 mln hrywien. Koszt restauracji zamku jest szacowany na około 400 mln hrywien, a czas restauracji – około 5 lat. Jednak jak mówi główny architekt obwodu wołyńskiego Mykoła Tomczuk, restauracja zamku i późniejsze jego wykorzystanie to „kwestia nie na dzisiaj”. Najpierw trzeba zbudować szpital.

Urzędnicy odwiedzili także zrujnowany cmentarz, odwiedzony w lipcu br. przez Andrzeja Dudę oraz restaurowaną na koszt polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zabytkową kolegiatę.

Efektem narady przedstawicieli władz obwodowych i wiejskich jest stworzenie grupy roboczej, która ma opracować odpowiednie plany odbudowy centrum historycznego i kulturalnego, w szczególności rekonstrukcji zamku pod kątem utworzenia centrum muzealnego, kulturalnego i turystycznego, a także odtworzenia rynku z zaginionym ratuszem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: znalazły się pieniądze na ratowanie zamku w Pomorzanach

Kresy.pl / ZIK

Szpital psychiatryczny wyniesie się z zamku Radziwiłłów w Ołyce? Tak chcą ukraińskie władze
Oceń ten artykuł

Tagi: ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz