Ukraina: znalazły się pieniądze na ratowanie zamku w Pomorzanach

Ukraińskie władze wyasygnowały 16 mln hrywien na prace restauratorskie, które mają powstrzymać zabytkowy zamek w Pomorzanach przed popadnięciem w całkowitą ruinę. – podał w środę portal Zaxid.net.

Jak pisaliśmy w kwietniu tego roku, pochodzący z połowy XVI wieku zamek w Pomorzanach (obecnie rejon złoczowski w obwodzie lwowskim) będący swego czasu reprezentacyjną rezydencją króla Jana III Sobieskiego, od czasu restauracji w 1978 roku popada w coraz większą ruinę. Od 2010 roku aktywiści walczący o zachowanie zamku bili na alarm i ostrzegali, że każda następna zima może okazać się dla zamku „fatalna”. Pomimo ostrzeżeń władze obwodu odpowiadające za zabytek przeznaczały na jego utrzymanie znikome środki. W efekcie 12. kwietnia br. zawaliła się ściana wschodniego skrzydła zamku.

PRZECZYTAJ: Ukraina: zawaliła się ściana ulubionego zamku Jana III Sobieskiego [+FOTO]

Według informacji Zaxid.net departament architektury i rozwoju miast lwowskiej obwodowej administracji państwowej podpisał umowę z przedsiębiorstwem „Centr kompleks”, które będzie wykonawcą robót ratujących zamek w Pomorzanach. Wśród prac do wykonania znalazło się wzmocnienie fundamentu, pokrycie dachu dachówką, odnowienie gzymsów i wykonanie drewnianych schodów. Restauracji zostaną poddane także ściany zamku – najpierw zostaną oczyszczone z drzew i krzewów, które na nich rosną oraz z ziemi, a następnie odbudowane i wzmocnione. Fasada, która zawaliła się w kwietniu, zostanie rozebrana a później wzniesiona na nowo. Zamek uzyska także instalację odgromową.

Prace, które będą kosztować 15 mln 960 tys. hrywien (ok. 2,1 mln złotych) potrwają do końca 2019 roku.

Zaxid.net przypomniał, że „Centr kompleks” wygrał wcześniej przetarg na wykonanie prac zabezpieczających zamek w Pomorzanach – w 2016 roku, na wartość 8 mln hrywien. Jednak władze obwodu wydzieliły na ten cel tylko 10% tej sumy, co znacznie zmniejszyło zakres wykonanych prac. W efekcie obiekt wciąż popadał w ruinę, czego efektem było m.in. zawalenie się wschodniego skrzydła zamku.

Zamek w Pomorzanach został zbudowany w połowie XVI wieku przez Jana Sienieńskiego. Za panowania króla Jana III Sobieskiego stał się jego reprezentacyjną rezydencją (portal Galinfo podawał nawet, że był jego ulubioną). Później popadł w ruinę, lecz był odbudowywany. W dwudziestoleciu międzywojennym do świetnego stanu podniósł go Jerzy Potocki. W zamku, który przetrwał II wojnę światową, władze sowieckie umieściły szkołę, a potem siedzibę miejscowych władz. Obiekt ostatni raz był restaurowany w 1978 roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Film, jak Ukraińcy burzą ciężkim sprzętem zamek w Kamieńcu Podolskim, podbija sieć [+VIDEO]

Kresy.pl / Zaxid.net
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz