KE wstrzymała skargę przeciw Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE

Zapowiadane nieoficjalnie na środę złożenie przez Komisję Europejską skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE przeciwko Polsce w związku ze zmianami w Sądzie Najwyższym nie doszło do skutku. Nieoficjalnie wiadomo, że jest to efekt telefonicznej rozmowy Morawiecki-Juncker.

W poniedziałek KE ogłosiła, że w środę podejmie dwie decyzje w sprawie naruszania prawa. Nieoficjalnie mówiono, że jedna z nich będzie dotyczyć reformy sądownictwa w Polsce.

Na dzisiejszym posiedzeniu wiceszef KE Frans Timmermans zaproponował zaskarżenie obniżenia wieku emerytalnego sędziów SN w Polsce do TSUE i przekazanie do Trybunału wniosku o rozpatrzenie tej skargi w trybie przyspieszonym. Timmermans chciał także, by TSUE do czasu rozstrzygnięcia zastosował środek tymczasowy w postaci zawieszenia przepisów ustawy o SN. Wbrew wcześniejszym oczekiwaniom Komisja Europejska nie podjęła dzisiaj żadnej decyzji w tej sprawie. Nie wydano także żadnego komunikatu wyjaśniającego taki obrót rzeczy. “Kolegium nie podjęło żadnych decyzji w obszarze naruszenia prawa UE” – przekazał tylko na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Alexander Winterstein.

Jak ustaliło radio RMF FM, przyczyną odłożenia przez kolegium komisarzy decyzji o skardze mogło być dzisiejsze spotkanie premiera Morawieckiego z nieuznawaną I prezes SN Małgorzatą Gersdorf. Jak podawał rzecznik SN Michał Laskowski „pan premier Morawiecki przybył do Sądu Najwyższego, gdzie został przyjęty przez I Prezes SN Małgorzatę Gersdorf w jej gabinecie. Odbyła się około 30-minutowa rozmowa”. Strony rozmowy postanowiły o nieinformowaniu mediów o jej treści.

Według informacji RMF FM Morawiecki zadzwonił po rozmowie z Gersdorf do Junckera. Prawdopodobnie to zdecydowało o odłożeniu decyzji w sprawie skargi do TSUE. Jednak ton komentarzy w Brukseli jest taki, że jeśli polski rząd nie poszedł na realne ustępstwa, decyzja w sprawie skargi będzie kwestią „kilku dni”.

CZYTAJ TAKŻE: Węgierski minister: zawetujemy każdą propozycję sankcji lub wystąpienia przeciw Polsce

Kresy.pl / PAP / RMF FM / Deutsche Welle

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply