Poroszenko: Bóg jest teraz z Ukrainą [+VIDEO]

W środę prezydent Ukrainy Petro Poroszenko złożył roboczą wizytę we Lwowie, gdzie otworzył 25. targi książki BookForum. Uczestniczył także w spotkaniu z głową Kościoła greckokatolickiego, na którym opowiadał o perspektywie utworzenia zjednoczonego ukraińskiego Kościoła narodowego.

We Lwowie Poroszenko wziął udział w prezentacji książki zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UGKC) abp. Swiatosława Szewczuka „Dialog leczy rany”. W swoim przemówieniu ukraiński prezydent nie mówił o książce zwierzchnika grekokatolików, bo jak przyznał, nie czytał jej jeszcze. Sporo uwagi poświęcił natomiast kwestii uzyskania autokefalii (niezależności) przez ukraińskie prawosławie a także jak do tego faktu powinien odnieść się Kościół greckokatolicki. Jego słowa można było odebrać jako sugestię, by UGKC przyłączył się do przyszłego zjednoczonego ukraińskiego Kościoła prawosławnego, co byłoby równoznaczne z opuszczeniem Kościoła Katolickiego.Jak wynika ze słów Poroszenki, prowadzi on częste rozmowy z abp. Swiatosławem na tematy związane z budowaniem państwa. Ukraiński prezydent opowiadał także słuchaczom o zmianach w kraju, które jego zdaniem wspiera sam Bóg.

Jestem mocno w tym przekonany jako osoba wierząca. Bóg jest teraz z Ukrainą. Pomaga budować nasze państwo, pomaga budować naszą armię (…), pomaga budować ukraiński naród i pomaga budować ukraiński język. – mówił Poroszenko dodając, że „Bóg pomaga także budować miejscowy ukraiński Kościół [prawosławny]”. Jak twierdził, starania o jego stworzenie są na finalnym etapie.

Ukraiński prezydent powiedział także, co będzie po utworzeniu zjednoczonej Cerkwi. „Będzie dialog” – stwierdził nawiązując do tytułu książki abp. Swiatosława.- „Bo wszyscy pamiętamy słowa testamentu wielebnego Josifa Slipego: Najbliższa nam według wiary i krwi jest nasza prawosławna brać. Jednoczy nas tradycja jednego chrześcijaństwa. Wspólne cerkiewne i narodowe zwyczaje. Wspólna dwutysiącletnia kultura” – cytował Poroszenko niezwykle szanowanego na Ukrainie poprzednika abp. Swiatosława. Jak mówił, Slipyj przewidywał, że „widocznym znakiem” tej jedności grekokatolików z prawosławnymi będzie „jedyny patriarchat”.

Jak podaje portal kanału ZIK, abp. Swiatosław zareagował na słowa Poroszenki cytując słowa innego zwierzchnika Kościoła greckokatolickiego z przeszłości – metropolity Andrzeja Szeptyckiego, który miał zapewniać, że jest gotów zrzec się kierowania UGKC w przypadku gdy powstanie jedyny ukraiński Kościół narodowy i zostanie wybrany jego zwierzchnik.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ WIĘCEJ: Decyzja ws. autokefalii dla Kijowa w październiku?

Kresy.pl / ZIK

Poroszenko: Bóg jest teraz z Ukrainą [+VIDEO]
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. tagore
    tagore :

    Oligarchowie kopiują system polityczny , społeczny i religijny Moskwy z zadziwiającym fatalizmem. Ukraińska kopia Świętej Rusi w Kijowskim wydaniu przesuwać się będzie na wschód nie na zachód.I jest to cel do jakiego dążył Szeptycki doprowadzając do tego ,że Kościół Greko Katolicki jak pisał Chomyszyn, odchodził coraz dalej od Katolicyzmu np zakazując mszy w języku polskim. Bardzo ciekawe ilu wiernych przejdzie z tego kościoła do narodowej Cerkwi Prawosławnej wraz z hierarchami. No i mamy wyjaśnienie wrogiego stosunku do kościoła Katolickiego na Ukrainie,brak wsparcia w kwestii przekazania kościołów itp.