Dyrektor generalny największego duńskiego banku Danske Bank Thomas Borgen złożył dymisję po tym, jak okazało się, że w estońskiej placówce banku prawdopodobnie doszło do procederu prania brudnych pieniędzy w niebotycznej kwocie mogącej sięgać setek miliardów dolarów.

Informacja o dymisji dyrektora generalnego Danske Bank znalazła się w raporcie opublikowanym przez Danske Bank w środę. – podaje Bloomberg. Dymisji nie wykluczył także prezes Ole Andersen. W raporcie podano również najnowsze szacunki skali prania brudnych pieniędzy, które mogła umożliwić estońska placówka.

Główny śledczy poinformował dzisiaj, że sądzi, iż są podstawy, by przypuszczać, że duża część [z przepływów w kwocie 234 mld dolarów w placówce w Estonii] są podejrzane. – powiedział Andersen telewizji Bloomberg.

Danske Bank nie jest jednak w stanie ocenić, jaka dokładnie część z tych pieniędzy pochodziła z podejrzanych źródeł. Wcześniej z postępowań przeciwko Danske wynikało, że w estońkim oddziale wyprano w latach 2007-2015 9,1 mld dolarów. Nielegalne środki pochodziły głównie z Rosji. Śledztwa w tej prawie są prowadzone w Danii i Estonii. Duńskie media informowały w sierpniu, że sprawą interesują się także organa ścigania w USA.

Jak stwierdza Bloomberg, podana gigantyczna kwota potencjalnych malwersacji, która dziewięciokrotnie przewyższa PKB Estonii, zszokowała Duńczyków, którzy cieszą się jednym z najniższych poziomów korupcji na świecie i jednym z najwyższych poziomów transparentności.

Jest oczywiste, że Danske Bank nie wywiązał się ze swojej odpowiedzialności w przypadku ewentualnego prania pieniędzy w Estonii. – przyznał Borgen składając dymisję. Pozostanie on jednak na stanowisku do czasu znalezienia jego następcy.

Według Bloomberga przegląd transakcji estońskiej placówki doprowadził do konkluzji, że 6,2 tys. z 15 tys. rachunków miało „najwyższy wskaźnik ryzyka” a „prawie wszyscy ci klienci zostali zgłoszeni władzom”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina wpisała Łotwę i Estonię na „czarną listę” rajów podatkowych

Kresy.pl / Bloomberg
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz