Łotwa i Estonia prowadzą starania o wykreślenie ich z ukraińskiej listy rajów podatkowych.

Łotwa i Estonia znalazły się na ukraińskiej liście rajów podatkowych, która obowiązuje od początku 2018 roku – podała agencja LETA powołując się na estońską gazetę Eesti Paevaleht. Wiąże się to z restrykcjami wobec towarów i usług z tych krajów.

Jak pisze portal Baltic News, ukraiński rząd wciągnął Łotwę i Estonię na listę 27. grudnia. Towary i usługi sprowadzane z rajów podatkowych są obciążane dodatkowymi podatkami w wysokości 30 proc., ponadto firmy, w tym banki z takich krajów podlegają ostrzejszemu nadzorowi.

Jak uważają estońscy urzędnicy, Ukraińcy źle zinterpretowali estońską ustawę o podatku dochodowym, uznając, że estoński podatek od dywidend jest o ponad pięć procent niższy niż analogiczne opodatkowanie na Ukrainie. Ambasador Estonii na Ukrainie, Gert Antsu, wskazuje, że powodem uznania Estonii za raj podatkowy było to, że Ukraina postrzega estońskie zwolnienie przy reinwestowaniu zysku jako 0% podatku dochodowego od osób prawnych. Tymczasem, jak twierdzi ambasador, w Estonii zyski są opodatkowane po wyprowadzeniu dywidend, a system ten nie pozwala na unikanie podatków. „Dlatego uważamy, że trafiliśmy na tę listę przez pomyłkę” – mówi ambasador.

Pracujemy nad usunięciem tej nieprzyjemnej sytuacji i zminimalizowaniem szkód wyrządzonych przez ten incydent estońskim przedsiębiorcom, aby dwustronne stosunki gospodarcze mogły nadal funkcjonować, ponieważ niewątpliwie taki rozwój wypadków zaszkodzi [naszym] stosunkom – powiedział na konferencji prasowej szef dyplomacji Estonii Sven Mikser. Jak mówił, interweniowano już w tej sprawie u ukraińskiego prezydenta, ministra finansów i doradcy premiera Ukrainy ds. gospodarczych.

Zdumiona wpisaniem na „czarną listę” jest także Łotwa. Jak podała w piątek agencja LETA, zdaniem rzecznika ministra finansów Łotwy, nie było żadnych uzasadnionych powodów, by Łotwę uznać za raj podatkowy. Ministerstwa finansów i spraw zagranicznych Łotwy prowadzą aktywne działania mające na celu usunięcie Łotwy z ukraińskiej listy.

Łotwa i Ukraina podpisały dwustronną konwencję podatkową w 1995 r. i oba kraje przystąpiły do wielostronnej konwencji OECD w sprawie wzajemnej pomocy w sprawach podatkowych, dlatego istnieje odpowiedni międzynarodowy mechanizm wymiany informacji do celów podatkowych. – tłumaczył rzecznik.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: wyliczono straty z tytułu zerwania kontaktów handlowych z Donbasem

Kresy.pl / LETA / Baltic Times
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz