Prezes InPost Rafał Brzoska zwrócił w poniedziałek uwagę na dysproporcje w płaceniu podatku CIT w Polsce przez InPost i zagraniczne firmy kurierskie. „InPost po raz kolejny zapłacił największy podatek CIT w branży logistycznej-łącznie 222,4 mln! Za 2021 to aż o 60 mln złotych do polskiego budżetu więcej niż 7 zagranicznych firm kurierskich razem wzięte!!” – podkreślił.

Ministerstwo Finansów opublikowało dane dotyczące wpływów budżetowych z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) za 2021 r. Zestawienie pokazało, które firmy wpłacają najwięcej, a które nie wykazały dochodów i tym samym ominął ich obowiązek podatkowy. Prezes InPostu Rafał Brzoska zwrócił w poniedziałek uwagę na branże kurierską.

#InPost po raz kolejny zapłacił największy podatek CIT w branży logistycznej-łącznie 222,4 mln! Za 2021 to aż o 60 mln złotych do polskiego budżetu WIECEJ niż 7 zagranicznych firm kurierskich RAZEM WZIĘTE!!KTO TRANSFERUJE ZYSKI POZA” – wskazał Brzoska na Twitterze. 

Zobacz także: Ponad 44 proc. Polaków za wyższym opodatkowaniem zagranicznych firm [BADANIE]

„A tak wygląda lista wstydu…Pamiętajcie o niej wybierając formę dostawy i samego dostawcę Waszych paczek” – napisał.

„Patriotyzm gospodarczy ma swoją twarz” – podkreślił Brzoska. Zilustrował to przykładem DHL-u, którego polska spółka odprowadziła kilkanaście milionów zł z tytułu CIT.

„Zagraniczne firmy mają silnie wbudowany patriotyzm gospodarczy i transferują zyski z innych krajów do rynku macierzystego, płacąc symboliczne podatki na rynkach, na których działają. To nie powinno tak wyglądać” – podkreślił prezes InPost w wywiadzie dla polskiego wydania portalu Business Insider.

Brzoska nawołuje, by wrócić do pomysłu obowiązkowego minimalnego wymiaru podatku.

Portal Bankier.pl przypomina, że chodzi o pomysł, który zakładał wprowadzenie minimalnego podatku, tak by płaciły go także firmy stosujące efektywną optymalizację podatkową (w jej efekcie wymiar podatku jest bardzo niski lub żaden, w stosunku do osiąganych przychodów). Resort finansów pracuje nad zmianą formuły wyliczania minimalnego CIT. Pierwotne przepisy w ramach pakietu „Polski Ład” zakładały, spółki, które poniosły stratę lub miały niewielki zysk – poniżej 1 proc. przychodu – musiałyby zapłacić 10 proc. podatku minimalnego.

Zobacz także: Nadawaj paczki z InPost

bankier.pl / businessinsider.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz