Ukraina ponosi straty gospodarcze z powodu zablokowania wymiany handlowej ze zbuntowanymi regionami na wschodzie kraju.

W wyniku blokady wymiany towarowej z Donbasem Ukraina straciła już 1,8 mld dolarów. Szacowane straty w przyszłym roku wyniosą następne 0,5 mld. – wynika z wyliczeń Narodowego Banku Ukrainy przedstawionych przez zastępcę szefa NBU Ołeha Czurija na spotkaniu z biznesmenami.

Jak podaje portal zaxid.net, straty mają być wynikiem obniżenia tempa wzrostu ukraińskiego PKB spowodowanego zerwaniem więzi gospodarczych z Donbasem, przy czym „korzystne warunki handlowe i rekordowo wysoki urodzaj zbóż w latach 2016-2016 pozwoliły na częściowe zrekompensowanie strat z tytułu blokady dla bilansu handlowego kraju”. Wysokość strat wyniosła w tym roku 1,8 mld dolarów, a w przyszłym ma wynieść 500 mln dolarów.

Wiceszef NBU przedstawił także prognozę tegorocznego wzrostu gospodarczego Ukrainy. Na koniec roku ma on wynieść 2,2 proc. Czurij wskazał również na konieczność wypełniania przez Ukrainę jej zobowiązań wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego w związku z nadchodzącymi płatnościami z tytułu zaciągniętych długów.

Przypomnijmy, że w połowie roku Państwowa Fiskalna Służba Ukrainy szacowała, że wpływy podatkowe do ukraińskiego budżetu z tytułu blokady Donbasu zmniejszyły się o ponad 1 mld hrywien.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

15 marca br. Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy wprowadziła pełne „czasowe” zawieszenie drogowego i kolejowego ruchu towarowego z terenami separatystycznych republik na Donbasie. Decyzję podjęto na wniosek prezydenta Petra Poroszenki pod naciskiem środowisk radykalnych, które od stycznia samozwańczo blokowały połączenia z Donbasem. Blokada stała się przyczyną czasowego wstrzymania przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy procesu udzielania Ukrainie pomocy finansowej – fundusz zażądał od Ukraińców analiz makroekonomicznych skutków blokady.

CZYTAJ TAKŻE: Premier Ukrainy: kraj na blokadzie Donbasu mógł stracić już ponad 3 miliardy dolarów

Kresy.pl / zaxid.net
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jwu :

    Stracili na własne życzenie ,bo to nie przywódcy ŁRL i DRL przestali z nimi handlować ,tylko banderowcy wprowadzili blokady na sprowadzane towary.A poza tym wiem czemu służy to użalanie się nad własnym losem.Być może znajdzie się jakiś kraj ,który poprzez odpowiednie wsparcie ulży banderowcom ?