Zrujnowany kościół Wszystkich Świętych w Hodowicy koło Lwowa zeskanowano. Teraz będzie można jego wirtualną kopię obejrzeć w internecie. Tymczasem fundusze na renowację świątyni stoją pod znakiem zapytania.

Jak podał w poniedziałek portal Twoje Misto, specjaliści zeskanowali kościół Wszystkich Świętych w Hodowicy pod Lwowem i wkrótce będzie on dostępny w internecie w formacie 3D. Dokonano tego w ramach projektu PINSEL AR, którego nazwa nawiązuje do nazwiska Johanna Georga Pinsela, jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy działających w Rzeczypospolitej w okresie rokoka, którego dzieła znajdują się również w hodowickim kościele.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„Zeskanowaliśmy budynek kościoła Wszystkich Świętych we wsi Hodowica oraz rzeźby ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.H. Woznickiego, które Johann Georg Pinsel stworzył dla tej świątyni. Trwają ostatnie testy i już wkrótce budynek kościoła wraz ze zintegrowanymi rzeźbami będzie dostępny w formacie wirtualnej rzeczywistości” – napisano na stronie PINSEL AR.

PINSEL AR to wspólny projekt Rady Artystycznej „Dialog” i Lwowskiej Galerii Sztuki. Celem projektu jest „przemyślenie” spuścizny Pinsela za pomocą narzędzi rozszerzonej rzeczywistości.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rzymskokatolicki kościół Wszystkich Świętych w Hodowicy został zbudowany w 1758 roku. W czasach władzy sowieckiej kościół służył jako budynek gospodarczy i ostatecznie został zamknięty w 1961 roku. W 1974 roku w kościele wybuchł pożar i zawalił się dach pokryty freskami. Jak podawaliśmy, ukraińskie władze planują renowację świątyni, ale ostatnio fundusze na renowację znalazły się pod znakiem zapytania.

Kresy.pl / tvoemisto.tv

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz