Wołyń: Ukraińcy uporządkowali polskie cmentarze [+FOTO/+VIDEO]

Z Ukrainy napływają doniesienia o porządkowaniu polskich cmentarzy, głównie na Wołyniu, przez Ukraińców. Ma być to wyraz wdzięczności za pomoc okazywaną Ukrainie i Ukraińcom w związku z rosyjską inwazją.

Jak podał Monitor Wołyński, w ramach corocznego sprzątania cmentarzy przed Wielkanocą (która w Kościołach wschodnich przypada na najbliższą niedzielę) Ukraińcy posprzątali polskie cmentarze w kilku miejscowościach – w Hołobach, Szpanowie, Żurawnikach i Rokitnie na Wołyniu oraz w Zbarażu w obwodzie tarnopolskim. Oprócz tego, jak podał Kurier Lubelski, uporządkowano polski cmentarz wojenny we wsi Hajowe (dawnym Przebrażu), również na Wołyniu.

W relacjach aktywistów i samorządowców biorących udział w porządkowaniu polskich cmentarzy powtarza się motyw wdzięczności za polską pomoc okazywaną Ukrainie i Ukraińcom w związku z rosyjską inwazją. Podkreśla się też, że w poprzednich latach cmentarze porządkowano wspólnie z Polakami, ale obecna wojna uniemożliwiła to.

Cmentarz w Hajowem uporządkowali wolontariusze z Łucka, w tym uchodźcy ze wschodu Ukrainy oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. „Akcja trwała dwa dni, w jej trakcie wolontariusze przycinali krzewy, uprzątnęli liście i połamane gałęzie oraz pomalowali pomniki” – podał Kurier Lubelski.

Cmentarz w Hołobach uporządkowali mieszkańcy wsi, w tym pracownicy branży kultury oraz przedstawiciele rady wiejskiej, a także przesiedleńcy ze wschodu Ukrainy, w sumie około 20 osób. Prace trwały w ubiegłym tygodniu od wtorku do piątku. „Chcemy podziękować narodowi polskiemu za to wsparcie, jakiego udziela Ukrainie teraz, w czasie rosyjskiej agresji wojskowej. Naszym obowiązkiem jest utrzymanie cmentarza w należytym stanie, żeby nie było nam za niego wstyd” – powiedział Serhij Harbaruk, przewodniczący Hołobskiej Zjednoczonej Hromady Terytorialnej, cytowany przez Monitor Wołyński. W 2021 roku cmentarz w Hołobach był porządkowany m.in. przez wolontariuszy z Polski i Ukrainy w ramach projektu „Zapomniane cmentarze Wołynia”.

Zdjęcia uporządkowanego cmentarza zamieścił na Twitterze archeolog Ołeksij Złatogorski.

Inicjatorem uporządkowania cmentarza w Szpanowie koło Równego był Roman Stasiuk, mieszkaniec pobliskiej Hruszwicy, deputowany Rówieńskiej Rady Obwodowej. W pracach brali udział mieszkańcy Szpanowa i okolicznych wsi, przy wsparciu miejscowego samorządu i Jarosława Kowalczuka, prezesa Centrum Kulturalno-Oświatowego imienia Tomasza Oskara Sosnowskiego w Równem. „Cmentarz oczyszczono z krzaków, gałęzi i śmieci, postawiono powalone krzyże i pomniki, zbudowano nowe schody. Do renowacji przekazano posąg Najświętszej Marii Panny, który przez wiele lat leżał w rowie w pobliżu cmentarza” – przekazał Monitor Wołyński.

W Rokitnie polski cmentarz wojenny z lat 1919-20 sprzątało „spontanicznie” sześć osób, w tym Wiktor Minicz, przedsiębiorca i jeden z założycieli organizacji pozarządowej „Nowa Rokitniwszczyna”.

Cmentarz w Żurawnikach (dawnym Drużkopolu) także posprzątała miejscowa społeczność.

Jak podał Monitor Wołyński, w Zbarażu w obwodzie tarnopolskim w ramach przedświątecznego porządkowania miasta posprzątano także teren starego cmentarza katolickiego. W akcji, którego pomysłodawcą były miejskie władze wzięli udział miejscowi mieszkańcy, aktywiści, przedstawiciele władz, pracownicy komunalnych przedsiębiorstw oraz przesiedleńcy ze wschodu Ukrainy.

CZYTAJ TAKŻE: TVP pokazała pudła zakrywające lwy na Cmentarzu Orląt jako przykład ochrony dzieł sztuki [+VIDEO]

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz