Wołyń: Ukraińcy uporządkowali polskie cmentarze [+FOTO/+VIDEO]

Z Ukrainy napływają doniesienia o porządkowaniu polskich cmentarzy, głównie na Wołyniu, przez Ukraińców. Ma być to wyraz wdzięczności za pomoc okazywaną Ukrainie i Ukraińcom w związku z rosyjską inwazją.

Jak podał Monitor Wołyński, w ramach corocznego sprzątania cmentarzy przed Wielkanocą (która w Kościołach wschodnich przypada na najbliższą niedzielę) Ukraińcy posprzątali polskie cmentarze w kilku miejscowościach – w Hołobach, Szpanowie, Żurawnikach i Rokitnie na Wołyniu oraz w Zbarażu w obwodzie tarnopolskim. Oprócz tego, jak podał Kurier Lubelski, uporządkowano polski cmentarz wojenny we wsi Hajowe (dawnym Przebrażu), również na Wołyniu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6604 PLN    (30.01%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W relacjach aktywistów i samorządowców biorących udział w porządkowaniu polskich cmentarzy powtarza się motyw wdzięczności za polską pomoc okazywaną Ukrainie i Ukraińcom w związku z rosyjską inwazją. Podkreśla się też, że w poprzednich latach cmentarze porządkowano wspólnie z Polakami, ale obecna wojna uniemożliwiła to.

Cmentarz w Hajowem uporządkowali wolontariusze z Łucka, w tym uchodźcy ze wschodu Ukrainy oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. „Akcja trwała dwa dni, w jej trakcie wolontariusze przycinali krzewy, uprzątnęli liście i połamane gałęzie oraz pomalowali pomniki” – podał Kurier Lubelski.

Cmentarz w Hołobach uporządkowali mieszkańcy wsi, w tym pracownicy branży kultury oraz przedstawiciele rady wiejskiej, a także przesiedleńcy ze wschodu Ukrainy, w sumie około 20 osób. Prace trwały w ubiegłym tygodniu od wtorku do piątku. „Chcemy podziękować narodowi polskiemu za to wsparcie, jakiego udziela Ukrainie teraz, w czasie rosyjskiej agresji wojskowej. Naszym obowiązkiem jest utrzymanie cmentarza w należytym stanie, żeby nie było nam za niego wstyd” – powiedział Serhij Harbaruk, przewodniczący Hołobskiej Zjednoczonej Hromady Terytorialnej, cytowany przez Monitor Wołyński. W 2021 roku cmentarz w Hołobach był porządkowany m.in. przez wolontariuszy z Polski i Ukrainy w ramach projektu „Zapomniane cmentarze Wołynia”.

Zdjęcia uporządkowanego cmentarza zamieścił na Twitterze archeolog Ołeksij Złatogorski.

Inicjatorem uporządkowania cmentarza w Szpanowie koło Równego był Roman Stasiuk, mieszkaniec pobliskiej Hruszwicy, deputowany Rówieńskiej Rady Obwodowej. W pracach brali udział mieszkańcy Szpanowa i okolicznych wsi, przy wsparciu miejscowego samorządu i Jarosława Kowalczuka, prezesa Centrum Kulturalno-Oświatowego imienia Tomasza Oskara Sosnowskiego w Równem. „Cmentarz oczyszczono z krzaków, gałęzi i śmieci, postawiono powalone krzyże i pomniki, zbudowano nowe schody. Do renowacji przekazano posąg Najświętszej Marii Panny, który przez wiele lat leżał w rowie w pobliżu cmentarza” – przekazał Monitor Wołyński.

W Rokitnie polski cmentarz wojenny z lat 1919-20 sprzątało „spontanicznie” sześć osób, w tym Wiktor Minicz, przedsiębiorca i jeden z założycieli organizacji pozarządowej „Nowa Rokitniwszczyna”.

Cmentarz w Żurawnikach (dawnym Drużkopolu) także posprzątała miejscowa społeczność.

Jak podał Monitor Wołyński, w Zbarażu w obwodzie tarnopolskim w ramach przedświątecznego porządkowania miasta posprzątano także teren starego cmentarza katolickiego. W akcji, którego pomysłodawcą były miejskie władze wzięli udział miejscowi mieszkańcy, aktywiści, przedstawiciele władz, pracownicy komunalnych przedsiębiorstw oraz przesiedleńcy ze wschodu Ukrainy.

CZYTAJ TAKŻE: TVP pokazała pudła zakrywające lwy na Cmentarzu Orląt jako przykład ochrony dzieł sztuki [+VIDEO]

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz