Wraz z suchą wiosną w Kraju Zabajkalskim w Rosji doszło do rozległych pożarów, które objęły także ludzkie osiedla i doprowadziły już do wielkich strat.

Kraj Zabajkalski odznacza się ściśle kontynentalnym klimatem co oznacza niską objętość opadów, także zimą i suchą wiosnę. Część regionu zajmuje trawiasty step i lasy. Wiosną, która na Zabajkalu rozpoczyna się późno, łatwo więc o zaprószenie ognia i szybkie rozszerzanie się pożarów. Jak informuje rosyjska telewizja TV Dożdż także w tym roku doszło do wybuchu pożarów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pierwsze rozleglejsze pożary pojawiły się w stepie 19 kwietnia. Ogień rozprzestrzenił się bardzo szybko ze względu na silny wiatr jaki występował na Zabajkalu w ostatnich dniach. Ogień dotarł do 17 miasteczek i wsi. Objął 152 budynki mieszkalne. O ile nie ma informacji o stratach wśród ludzi, to są one poważne wśród zwierząt. Jak podaje TV Dożdż w pożarach zginęło już ponad 4 tys. zwierząt domowych. Będzie to stanowić poważny problem dla utrzymujących się z hodowli obywateli. Według wstępnych danych administracji Kraju Zabajkalskiego straty materialne zgłosiło już 546 jego mieszkańców. 34 musiało skorzystać z pomocy medycznej. Policja nie wyklucza, że przyczyną pożarów było wypalanie traw przez lokalnych mieszkańców.

Rząd rosyjski wydzielił 5,46 miliona rubli na wsparcie finansowe. Ma ono wynosić 10 tys. rubli na każde poszkodowane gospodarstwo domowe. Jednak straty materialne wyceniane są łącznie na 280 mln rubli. Pełniący obowiązki gubernatora Kraju Zabajkalskiego Aleksander Osipow zadeklarował już, że władze zbudują domy dla tych obywateli, którzy na skutek pożarów pozostali bez dachu nad głową.

Pożary gasi obecnie 835 strażaków z wykorzystaniem 111 maszyn gaśniczych.

tvrain.ru/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz