Sondaż ws. referendum konsultacyjnego wykazał, że polskie społeczeństwo jest podzielone m.in. w kwestii wpisania do konstytucji “gwarancji” członkostwa w UE.

Prawie 60 proc. Polaków chce wziąć udział w referendum konsultacyjnym w sprawie zmian w konstytucji zaproponowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę. – wynika z sondażu przeprowadzonego dla Dziennika Gazety Prawnej. Według tego medium zaskoczeniem jest to, że większość Polaków nie chce „zagwarantowania” członkostwa Polski w UE.

Na pytanie „czy weźmiesz udział w referendum w sprawie zmiany polskiej konstytucji” 41,5 proc. ankietowanych odpowiedziało „zdecydowanie tak”. „Raczej tak” wybrało 16,5 proc. ankietowanych. „Raczej nie” weźmie udziału w referendum 13,6 proc. a zdecydowanie nie – 9,5 proc. Niezdecydowanych było 18,9 proc. osób, którym zadano to pytanie. Eksperci, którzy dla DGP komentowali wyniki sondażu, przestrzegali jednak, że deklaracje uczestnictwa w wyborach czy referendach w Polsce są zawsze zawyżone i mogą być niższe nawet o 20 pkt. proc.

PRZECZYTAJ: Duda chce spytać Polaków o wpisanie członkostwa Polski w UE i NATO do konstytucji

Zdaniem DGP Polacy w zaskakujący sposób odpowiedzieli na pytanie o zapisanie w konstytucji członkostwa Polski w UE. Za tym rozwiązaniem jest „tylko” 48,4 proc. ankietowanych; przeciwnych było 51,6 proc. Jednocześnie 66,7 proc. opowiedziało się za zapisaniem w konstytucji gwarancji suwerenności Polski od UE. Warto zauważyć, że przeciwnych temu było 33,3 proc. ankietowanych. Jak skomentował dr Jarosław Flis, wyniki te nie znaczą, że Polacy chcą opuszczenia UE. Zdaniem prof. Antoniego Dudka poziom poparcia dla UE w polskim społeczeństwie jest związany z wysokością unijnych dotacji dla Polski. „Gdy fundusze spadną, spadnie też poparcie” – uważa politolog.

Za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa RP w NATO opowiedziało się 61 proc. uczestników sondażu.

Zdaniem DGP zaskoczeniem jest także stosunkowo niski poziom poparcia dla zapisania w konstytucji flagowego pomysłu PiS – programu 500+. Chce tego „tylko” 54 proc. ankietowanych. Na pozostałe „socjalne” pytania zaproponowane przez Andrzeja Dudę ankietowani z reguły znacznie chętniej odpowiadali twierdząco.

Z sondy wynika również, że nieznaczna większość Polaków (51 proc.) nie chce odwołania się w preambule konstytucji do chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości. Przeciwnego zdania było 49 proc. ankietowanych. Według prof. Dudka oznacza to, że „mamy elektorat socjalny, ale niekoniecznie niekoniecznie przywiązany do wartości religijnych. Tym powinien być zaniepokojony Kościół”.

CZYTAJ TAKŻE: Młodzi Polacy szybko się laicyzują?

Kresy.pl / DGP

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. MacGregor
    MacGregor :

    Głupia władza ogłupia naród :
    “Zdaniem DGP Polacy w zaskakujący sposób odpowiedzieli na pytanie o zapisanie w konstytucji członkostwa Polski w UE. Za tym rozwiązaniem jest „tylko” 48,4 proc. ”

    – normalnie żyć się odechciewa niestety