Biuro prasowe Watykanu poinformowało w środę o wezwaniu ambasadorów Izraela i Stanów Zjednoczonych na spotkania w celu wyrażenia protestu przeciwko planom Izraela dotyczących anektowania Zachodniego Brzegu – poinformował The Times of Israel.

Jak poinformował portal The Times of Israel, biuro prasowe Watykanu poinformowało o wezwaniu ambasadorów Izraela i Stanów Zjednoczonych, w sprawie wyrażenia swojej opinii na temat planów zajęcia ziem należących do Autonomii Palestyny przez Izrael.

Na osobnych spotkaniach  sekretarz stanu Watykanu kardynał Pietro Parolin powiedział izraelskiemu ambasadorowi Orenowi Davidowi i ambasadorowi USA Callistowi Gingrichowi o zaniepokojeniu Stolicy Apostolskiej „w sprawie ewentualnych jednostronnych działań, które mogą dodatkowo zagrozić poszukiwaniu pokoju między Izraelczykami a Palestyńczykami, a także delikatnej sytuacji na Bliskim Wschodzie”.

Zobacz też: Izrael zamyka religijny kanał telewizyjny za nawracanie Żydów na chrześcijaństwo

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Jak już ogłoszono, Stolica Apostolska przypomina, że ​​Izrael i Palestyna mają prawo istnieć i żyć w pokoju i bezpieczeństwie, w granicach uznanych na arenie międzynarodowej” – głosi stanowisko Watykanu.

„Apeluję zatem do stron o zrobienie wszystkiego, co możliwe, aby ponownie otworzyć proces bezpośrednich negocjacji, na podstawie odpowiednich rezolucji Narodów Zjednoczonych, i przy wsparciu środków, które mogą przywrócić wzajemne zaufanie, tak aby mogły mieć odwagę powiedzieć „tak” spotkaniom i „nie” konfliktowi: tak, dialogowi, a nie przemocy; tak dla negocjacji i nie dla działań wojennych; tak dla poszanowania umów i nie dla aktów prowokacji; tak dla szczerości i nie dla dwulicowości”- oświadczenie cytuje słowa z wezwania papieża Franciszka do pokoju w Ziemi Świętej z 2014 roku.

Zobacz też: Stany Zjednoczone wahają się w sprawie aneksji ziem Palestyńczyków przez Izrael

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Stolica Apostolska od dawna uznaje prawo obu państw do istnienia i życia w pokoju i bezpieczeństwie, dlatego też uznała zarówno Izrael, jak i Palestynę. Jednocześnie zawsze podkreślała znaczenie poszanowania prawa międzynarodowego i odpowiednich rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie kwestii izraelsko-palestyńskiej.

Zobacz też: Media: Izrael przekazał Palestynie, że nie anektuje Doliny Jordanu

Kresy.pl/Times of Israel

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz