Izrael rezygnuje z planu aneksji znacznej części Doliny Jordanu. Jak napisał w piątek Times of Israel, powołując się na Channel 12, izraelskie władze za pośrednictwem Jordanii powiadomiły o tym władze Autonomii Palestyńskiej.

Channel 12 dowiedziało się w piątek od jednego z wysokich urzędników Autonomii Palestyńskiej, że po spotkaniu szefa Mossadu Yossi Cohena z królem Jordanii Abdullahem II Amman przekazał Palestyńczykom, że izraelskie plany odnośnie aneksji zostały znacznie ograniczone i dotyczą dwóch lub trzech osiedli.

Palestyński urzędnik przekazał stacji, że nie podano żadnych szczegółów odnośnie osiedli, które Izrael chce anektować, jednak zasugerowano, że będzie to niewielka liczba domów.

Jak podaje Times of Israel, są trzy główne osiedla, o których Izrael od dawna mówił, że chce je przyłączyć: Ma’ale Adumim położone na wschód od Jerozolimy, Etzion (na południe od Jerozolimy) oraz Ariel (w centrum Zachodniego Brzegu, na południowy zachód od Nablusu).

Doniesienia Channel 12 są zgodne z wcześniejszą relacją izraelskiego nadawcy publicznego Kan, który podał w tym tygodniu, że na zamkniętym spotkaniu minister spraw zagranicznych Izraela Gabi Aszkenazi przyznał, iż aneksja Doliny Jordanu jest nieprawdopodobna. „Zakładam, że aneksja nie będzie obejmować Doliny Jordanu. Każdy to rozumie” – miał powiedzieć szef dyplomacji Izraela.

Wcześniej w tym miesiącu Times of Israel dowiedział się w swoich źródłach, że aneksja obejmie trzy osiedla na Zachodnim Brzegu, ale już żadnych w Dolinie Jordanu i w innych obszarach.

Jak pisaliśmy, nie jest jasne, czy Izrael przystąpi do aneksji 1 lipca, data ta została wyznaczona przez premiera Benjamina Netanyahu jako początek procesu aneksji. Stany Zjednoczone chcą jednak, aby plan został całkowicie poparty przez Benny’ego Gantza i Aszkenaziego z koalicyjnej partii Niebiesko Białych.

Zasugerowano również, że plan mógłby iść naprzód etapami lub ewentualnie dotyczyć tylko stosunkowo niewielkich obszarów. Ashkenazi zapowiedział, że poprze tylko „odpowiedzialne ruchy” dokonane w koordynacji z USA i krajami sąsiadującymi.

ONZ, kraje europejskie i arabskie wielokrotnie ostrzegały Izrael, że plany aneksji ziemi palestyńskiej spowodują poważny cios dla pokoju w regionie.

Kresy.pl / Times of Israel

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz