Urząd miasta Opola nie planuje wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej dla uchodźców z Ukrainy. Z takim pomysłem wyszli radni z ramienia Platformy Obywatelskiej. Według ratusza uchodźcy mają prawo do świadczeń pieniężnych na zasadach podobnych do Polaków, więc nie ma podstaw, aby nadawać im specjalne uprawnienia. Taka argumentacja ostatecznie przekonała radnych PO.

Na początku marca opolscy radni PO zaproponowali wprowadzenie na miesiąc lub dwa darmowych biletów komunikacji miejskiej dla uchodźców z Ukrainy.

Urząd miasta Opola odrzucił jednak ten pomysł.

“Goście z Ukrainy mają prawo do wszystkich świadczeń pieniężnych przysługujących obywatelom polskim, więc nie znajdujemy podstaw dla traktowania ich inaczej, niż mieszkańców Opola. Z uwagi na powyższe aktualnie nie skłaniamy się do zwolnienia z opłat za przejazd komunikacją miejską uchodźców z ukraińskimi paszportami” – wyjaśnia wiceprezydent Opola Małgorzata Stelnicka.

Obecnie obywatele Ukrainy mają prawo korzystać ze świadczeń rodzinnych, wychowawczych, czyli Programu 500+, rodzinnego kapitału opiekuńczego, świadczenia dobry start oraz dofinansowania obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku.

Ponadto uchodźcy z Ukrainy otrzymują pomoc w postaci jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł, mogą także ubiegać się o pomoc społeczną, bezpłatną pomoc psychologiczną, przyznanie opieki medycznej czy otrzymać wsparcie ze środków dla niepełnosprawnych obywateli Ukrainy.

Przysługuje im także możliwość przyznania zasiłku dla bezrobotnych oraz ułatwiona procedura w zdobyciu stałego zatrudnienia.

W Opolu będą mieli także prawo do uzyskania Karty „Opolska Rodzina” i „Karty Seniora”, które obejmują szereg ulg skierowanych do rodzin, osób niepełnosprawnych oraz seniorów.

Taka argumentacja przekonała radnych PO, którzy nie zamierzają dalej forsować pomysłu darmowej komunikacji miejskiej dla uchodźców.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Od 24.02 do Polski wjechało z Ukrainy 2,3 mln osób – poinformowała w niedzielę Straż Graniczna.

Prezes PiS, Jarosław Kaczyński powiedział w ostatnim wywiadzie dla „Polska Times”, że Polska ani nie godzi się na relokację uchodźców z Ukrainy, ani nie stara się o środki na ich przyjmowanie.

Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś przekazał Komisji Europejskiej, Radzie Europejskiej i ambasadorom państw członkowskich przy UE informacje dotyczące szacunkowych i częściowych kosztów, które ponosi Polska w związku z pomocą dla uchodźców z Ukrainy. Do końca roku to ponad 2,2 mld euro (ponad 10 mld złotych) – PAP dowiedziała się nieoficjalnie. We wspomnianej puli kosztów nie uwzględniono edukacji i opieki medycznej. W połowie marca informowaliśmy, że analitycy banku Pekao S.A. obliczyli ile będzie kosztowała budżet państwa pomoc uchodźcom z Ukrainy. Przy założeniu, że w Polsce na stałe pozostaną 2 mln Ukraińców, oznaczało to dla budżetu państwa wydatek rzędu aż 24 mld zł do końca 2022 r.

CZYTAJ TAKŻE: Ambasador Ukrainy: opracowujemy z polskim rządem program budowy mieszkań dla Ukraińców

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Specustawa ws. uchodźców

W środę 9 marca br. Sejm przyjął ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Reguluje ona m.in. kwestie związane z legalności pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce oraz udzielaną im pomocą. Regulacje przewidują, że ukraińscy uchodźcy, którzy przybyli do Polski, będą mogli m.in. otrzymać numer PESEL. Ich pobyt w Polsce będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy. Legalny będzie również pobyt dzieci urodzonych już w Polsce przez Ukrainki, które uciekły przed wojną. Ukraińcy będą mieli możliwość podjęcia tutaj pracy i uzyskania dostępu do opieki zdrowotnej. Ukraińscy uczniowie oraz studenci będą mogli kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach. Specustawa zaostrza także kary za przestępstwa związane z handlem ludźmi oraz sutenerstwem popełnione w czasie wojny na Ukrainie.

Osobom i podmiotom, które zapewnią zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom z Ukrainy wypłacane będą świadczenia pieniężne w kwocie 40 zł dziennie, czyli ok 1200 zł miesięcznie. Okres wypłacania świadczenia będzie wynosił maksymalnie 60 dni. Uchodźcy z Ukrainy także otrzymają jednorazową pomoc finansową w wysokości 300 zł na osobę.

Przeczytaj: Rząd ułatwi przyjazd do Polski ukraińskim uchodźcom z Mołdawii i Rumunii

Czytaj także: W miesiąc ubyło 65% ofert mieszkań do wynajęcia na otodom.pl

Zobacz: Specustawa o uchodźcach nie pozwala na eksmisję najemców z Ukrainy

Kresy.pl / nto.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply