Trybunał w Hadze podjął w środę decyzję w sprawie skargi jakie przeciwko Rosji złożyła zaatakowana przez nią Ukraina.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości zdecydował, że “Federacja Rosyjska powinna niezwłocznie zawiesić rozpoczęte 24 lutego 2022 r. operacje wojskowe na terytorium Ukrainy” – podała agencja informacyjna Reutera. Decyzję taką podjęto głosami 13 z 15 sędziów ze składu trybunału.

Trybunał złożył na Moskwę odpowiedzialność za to, by inne siły pod jej kontrolą lub wspierane przez Moskwę nie kontynuowały operacji wojskowej, odnosząc się prawdopodobnie w ten sposób do oddziałów donbaskich separatystów. Wyraził przy tym “poważne zaniepokojenie” działaniami Rosjan.

Ukraina wniosła wniosek do MTS wkrótce po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji 24 lutego, uznając, że przedstawione przez Moskwę uzasadnienie, że operuje ona w sąsiednim państwie w celu zapobieżenia ludobójstwu na wschodniej Ukrainie, jest bezpodstawne.

Oprócz kwestionowania oficjalnych rosyjskich przesłanej inwazji, Kijów poprosił również o pilne przyjęcie przez Trybunał wobec Rosji środków tymczasowych w celu powstrzymania przemocy, zanim cała sprawa zostanie w pełni rozpatrzona. Trybunał przychylił się do tego postulatu strony ukraińskiej.

24 lutego Rosja rozpoczęła zbrojny atak na Ukrainę na szeroką skalę. Stało się to cztery dni po uznaniu przez nią państwowości separatystycznych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Od tego czasu w ciężkich walkach i przy znacznych stratach siły rosyjskie podeszły pod Kijów, opanowały większą część obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i czernichowskiego.

reuters.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply