Świętokrzyski sejmik uchylił uchwałę przeciwko ideologii LGBT

Sejmik województwa świętokrzyskiego przyjął stanowisko ws. „poszanowania wielowiekowej tradycji i kultury RP oraz równouprawnienia i sprawiedliwego traktowania”, uchylając zarazem wcześniejsze stanowisko przeciwko ideologii LGBT. To pierwszy w Polsce sejmik, który zmienił swoje stanowisko pod presją UE, przy czym prawdopodobnie wkrótce podobnie postąpią Małopolska i Lubelskie.

W środę przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego, Andrzej Pruś z PiS, zwołał sesję nadzwyczajną. W porządku obrad znalazły się dwa główne punkty. Pierwszy dotyczył informacji w sprawie stanowiska Komisji Europejskiej o wstrzymaniu wypłaty środków z programu REACT EU z powodu przyjęcia wcześniej uchwały przeciwko ideologii LGBT. Według relacji radia eM Kielce, marszałek Andrzej Bętkowski podkreślał, że uchwała miała wyłącznie charakter światopoglądowy, nie mając wymiaru aktu prawnego.

Dokument z 2019 roku wyrażał stanowisko sejmiku w sprawie sprzeciwu wobec prób wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych oraz promocji tej ideologii w życiu publicznym.

 

Z kolei w drugim radni rozpatrywali projekt uchwały przyjmującej stanowisko w sprawie “poszanowania wielowiekowej tradycji i kultury Rzeczypospolitej Polskiej oraz równouprawnienia i sprawiedliwego traktowania”. Według treści tego dokumentu, samorządowcy chcą stać na straży praworządności i sprzeciwu wobec wszystkich przejawów dyskryminacji „ze względu na płeć, wiek rasę, niepełnosprawność, pochodzenie etniczne, religię światopogląd lub orientację”.

„Wszelkie przejawy takiej dyskryminacji będziemy eliminować w ramach posiadanych uprawnień i kompetencji” – oświadczono. Podkreślono zarazem, że Konstytucja gwarantuje prawo rodziców do wychowywania dzieci według własnych przekonań.

„Jednocześnie podkreślamy, iż będąca źródłem prawa w Polsce konstytucja gwarantuje rodzicom prawo do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz poglądami. Z całą mocą sprzeciwiać się będziemy jakiekolwiek próbie naruszenia tych uprawnień poprzez ograniczanie suwerenności rodziny oraz narzucanie nieakceptowany przez nią zachowań poglądów i postaw” – napisano.

Zaznaczono, że wraz z przyjęciem tego stanowiska, straci moc uchwała z czerwca 2019 roku przeciwko propagowaniu ideologii LGBT.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Projekt nowej uchwały poparło 25 z 28 radnych obecnych na sesji. Trzech radnych z klubu PiS wstrzymało się od głosu. W sesji uczestniczył też poseł Mariusz Gosek z Solidarnej Polski, którego zdaniem świętokrzyscy radni znaleźli się „pod szczególnym szantażem UE”, zaś w samym województwie nie ma przejawów dyskryminacji. Powiedział też, że w mediach pojawiało się wiele nieprawdziwych informacji dotyczących tzw. stref wolnych od ideologii LGBT.

Wcześniej pisaliśmy, że sejmik województwa małopolskiego zamierza „znowelizować” tzw. uchwałę anty-LGBT. Poinformował o tym w środę marszałek województwa Witold Kozłowski. Przyznał, że opiekun województwa z ramienia Komisji Europejskiej zajmujący się funduszami oczekuje korekty deklaracji. Kozłowski powiedział, że projekt „nowelizacji” był „konsultowany na szczeblu krajowym”. Z uchwały usunięty zostanie fragment dotyczący „obrony przed ideologią LGBT”. Zmiany będą procedowane podczas poniedziałkowej sesji.

Dodajmy, że doniesienia medialne wskazują, że także sejmik województwa lubelskiego „zmodyfikuje” tzw. uchwałę anty-LGBT.

W ubiegłym tygodniu wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Waldemar Buda (PiS), wysłał pisma do samorządów, które przyjęły uchwały przeciwko ideologii LGBT, prosząc o ich „analizę i weryfikację” pod kątem dyskryminacji. Chodzi o negocjacje z Komisją Europejską ws. unijnych funduszy.

Przypomnijmy, że na początku września Komisja Europejska zawiesiła rozmowy w sprawie funduszy dla polskich województw, których władze przyjęły uchwały sprzeciwiające się postulatom środowisk LGBT. Wcześniej zapowiadała to wiceszefowa KE Vera Jourova.

PAP / gazetaprawna.pl / emkielce.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply