Unijny komisarz ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn wskazuje, że Ukraina nie realizuje reform do których się zobowiązała.

W czwartek unijny komisarz ds. polityki sąsiedztwa oświadczył na konferencji prasowej, że Ukraina nie wypełnia zobowiązań jakich się podjęła wobec Unii. Jedną z reform jaką Kijów miał wprowadzić miało być zniesienie zakazu eksportu drewna. Pomimo, że projekt ustawy trafił do parlamentu, to jednak zakaz nie został zniesiony.

To złamanie zasad Światowej Organizacji Handlu oraz postanowień DCFTA (umowy między Ukrainą a UE o pogłębionej i całościowej strefie wolnego handlu) – tumaczył Johannes Hahn.

ZOBACZ TAKŻE: Węgry będą dalej blokować integrację Ukrainy z UE z powodu ustawy oświatowej

Rozmawiamy o tym od dwóch lat. Dwa lata temu władze ukraińskie przekazały mi, że zniesienie zakazu nastąpi bardzo szybko, ale musi iść w parze z regulacjami dotyczącymi zarządzania lasami, np. musi być prawo dotyczące nasadzeń itd. – podkreślił unijny komisarz.

Dodał także, że nikt nie wycina drzew bez sadzenia nowych, podczas gdy ukraińskie władze nie były w stanie wprowadzić tego prawa, ponieważ istnieje na Ukrainie narracja, iż Unia chce wykarczować ukraińskie lasy.

Zniesienie zakazu eksportu drewna to nie jedyny warunek, którego nie wypełnili Ukraińcy. Problem dotyczy także elektronicznych deklaracji majątkowych. Jest to rzecz nowa na Ukrainie, obejmująca dużą grupę osób związanych z administracją państwową. Celem tego typu regulacji jest walka z korupcją. Wprowadzenie tych regulacji było warunkiem zniesienia reżimu wizowego. Kijów nie prowadzi jednak w sposób efektywny weryfikacji oświadczeń i unika wprowadzenia takiego systemu.

Muszę przyznać, że byłem zaskoczony, że 1,5 mln osób zadeklarowało swój majątek. Ale do dziś jedynie ok. 100 deklaracji, a precyzyjnie 94, zostało ocenionych. To śmieszna część – podkreślał unijny komisarz.

Johannes Hahn dodał, że Ukraina nie prowadzi także transparentnego rejestru osób, które faktycznie czerpią zyski z działalności firm. To coś bardzo ważnego. Nie widzimy w tej sprawie żadnego postępu – zaznaczył unijny urzędnik.

Jutro ma odbyć się w Brukseli szczyt Partnerstwa Wschodniego. Spotkanie liderów krajów unijnych oraz krajów należących do Partnerstwa będzie okazją do pokazania zaangażowania stolic europejskich we współpracę z państwami sąsiadującymi.

Kresy.pl / radiomaryja.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply