Rafał Trzaskowski (PO) uważa, że po przejęciu władzy przez liberalno-lewicową opozycję pierwszą decyzją powinno być natychmiastowe wprowadzenie w Polsce związków partnerskich. Potwierdził tym samym wcześniejszą deklarację Donalda Tuska. Prezydent Warszawy bronił też wypowiedzi posła Nitrasa, który chce „opiłować katolików z przywilejów”.

We wtorek w rozmowie z red. Moniką Olejnik na antenie TVN24, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski był pytany m.in. o kwestie, które wybrzmiały podczas organizowanego przez jego środowisko forum Campus Polska Przyszłości.

Były pytania bardzo trudne i dosadne i ja odpowiadałem na to jasno. Przede wszystkim natychmiast związki partnerskie i Donald Tusk też potwierdził, że to jest pierwsza decyzja, która powinien nowy rząd jeżeli będzie to rząd opozycyjny wcielić w życie – oświadczył Trzaskowski. Przypomnijmy, że podczas spotkania przewodniczący Platformy Obywatelskiej zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji PO w razie przejęcia władzy w Polsce będzie wprowadzenie możliwości zawarcia związków partnerskich przez osoby tej samej płci.

 

Prezydent Warszawy skomentował też wypowiedź innego prominentnego polityka PO, posła Sławomira Nitrasa. Obaj parę lat temu w tzw. gabinecie cieni PO byli wskazywani jako szefowie polskiej dyplomacji po przejęciu władzy od PiS. Jako posłowie zajmowali też radykalnie proukraińskie stanowisko.

Przeczytaj: Posłowie PO do rządu: mówicie o Wołyniu, a nie o Akcji „Wisła”; proponujecie Polakom tępy nacjonalizm

Czytaj również: „Diakuju, że jesteście z nami! Nie damy się podzielić!”. Ukraiński portal przypomina słowa Trzaskowskiego do Ukraińców

Nitras oświadczył, że katolikom w Polsce należy się „kara” i że należy ich „opiłować z pewnych przywilejów”, żeby nie podnieśli głowy. We wtorek Trzaskowski bronił swojego partyjnego kolegi. Twierdził, że Nitras jest „przekonanym katolikiem”, a jego słowa miały wynikać z troski o sytuację w Polsce i w samym Kościele. Dodajmy, że polityk w ostatnich latach dał się poznać jako czołowy przedstawiciel radykalnie liberalno-lewicowej frakcji Platformy, m.in. jako zwolennik aborcji czy ideologii gender.

„Sławomir Nitras, osoba, która pochodzi z bardzo konserwatywnej rodziny, przekonany katolik mówił z zatroskaniem o tym, co się dzisiaj w Polsce dzieje, a mianowicie rzeczywiście w Polsce jest odpływ od Kościoła Katolickiego – oświadczył Trzaskowski. Zarzucił też Kościołowi, że „opowiada się jasno po jednej stronie sporu politycznego” i „nie daje świadectwa”. Skrytykował też ogólnie polskich księży i biskupów w kontekście kryzysu migracyjnego na granicy Białorusi z Polską:

– Ja się pytam, gdzie są księża katolicy, gdzie są biskupi, gdzie są ci wszyscy, którzy nas nauczali religii, ci porządni ludzie, gdzie oni są w momencie tego kryzysu, dlaczego ich nie ma na granicy? Dlaczego to oni nie podają wody spragnionym?

Czytaj także: Trzaskowski: jeśli PO wygra wybory, UE odmrozi pieniądze dla Polski

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, podczas jednego z paneli dyskusyjnych poseł Nitras mówił do zgromadzonej młodzieży, żeby była spokojna, bo „w perspektywie czasu dojdzie do ograniczenia roli Kościoła w państwie”.

„Uważam, że dojdzie za naszego życia, może nawet w tym pokoleniu, do tego, kiedy katolicy w Polsce staną się mniejszością. Staną się realną mniejszością. Nie mniejszością, że kogoś innego będzie więcej, ale nie będą większością i muszą się z tym nauczyć żyć.” – powiedział liberalny polityk. „Dobrze, żeby to się stało, mówiąc uczciwie, w sposób niegwałtowny, w sposób racjonalny, a nie na zasadzie pewnej zemsty. Ale na zasadzie – to jest uczciwa kara za to co się stało, musimy was opiłować z pewnych przywilejów, dlatego, że jeśli nie, to znowu podniesiecie głowę, jeśli się cokolwiek zmieni.”

Campus Polska Przyszłości to zjazd liberalnej młodzieży organizowany w Olsztynie przez środowisko prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Organizacja imprezy jest wspierana przez zachodnie organizacje pozarządowe: Konrad Adenauer Stiftung (powiązana z rządzącą Niemcami partią CDU), Robert Schuman Institute czy International Republican Institute. Występując na forum zjazdu lider PO Donald Tusk zadeklarował – „Kiedy przejmiemy władzę w Polsce, moim pierwszym ruchem będzie zalegalizowanie związków partnerskich w Polsce”.

TVN24 / DoRzeczy.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply