PGZ prezentuje swoje rozwiązania VSHORAD [+VIDEO]

W ubiegłym tygodniu Polska Grupa Zbrojeniowa zamieściła w sieci krótki film dotyczący systemów obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD). Animacja prezentuje m.in. systemy Pilica i Poprad i inne, które mogą zostać zaproponowane w ramach programu Sona.

„W dzisiejszych czasach niezwykle istotne są kompleksowe rozwiązania, pozwalające siłom zbrojnym na obronę przed zagrożeniami z powietrza. Ochronę może zapewnić jedynie sprzęt, zdolny do osłony zgrupowań wojsk czy też krytycznych elementów infrastruktury, takich jak lotniska, węzły transportowe czy punkty dowodzenia” – mówi narrator filmy. Dodaje, że tego rodzaju zadania są w stanie realizować produkowane i proponowane przez PGZ systemy klasy SHORAD.

Animacja zaprezentowała na początku Przeciwlotniczy System Rakietowo-Artyleryjski Pilica, „zaprojektowany i stworzony jako odpowiedź na środki napadu powietrznego, operujące na niskich pułapach”. Podkreślono, że jego uzbrojenie stanowią armata kal. 23 mm i pociski rakietowe Grom/Piorun, a wyposażenie m.in. głowica optoelektroniczna, system kierowania ogniem i integrator IFF. Zaznaczono, że Pilica jest w stanie operować zarówno autonomicznie, jak i w ramach wielowarstwowej obrony powietrznej, współpracując m.in. ze stacjami radiolokacyjnymi. PGZ zwraca też uwagę, że system ten potrafi szybko i precyzyjnie wykrywać i śledzić cele powietrzne, a do tego zwalczać określone cele nawodne czy naziemne.

Zobacz: Pierwszy Przeciwlotniczy System Rakietowo-Artyleryjski „Pilica” trafił do Sił Zbrojnych RP [+VIDEO/+FOTO]

Kolejnym zaprezentowanym systemem był Samodzielny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy, Poprad, „przeznaczony do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach przy użyciu samonaprowadzających się pocisków rakietowych bliskiego zasięgu” Grom/Piorun. Zaznaczono, że Poprad posiada własny system kierowania ogniem, umożliwiającym pracę indywidualną i w zgrupowaniu. Jak podano, potrafi skutecznie ochraniać poruszające się kolumny wojsk lądowych oraz infrastrukturę krytyczną.

Przeczytaj: 60 zestawów przeciwlotniczych Poprad na stanie Wojska Polskiego. Plan na 2020 r. zrealizowany

W przypadku systemu VSHORAD “Noteć” od PGZ podkreślono, że jest on oparty na „wyjątkowo skutecznym i celnym systemie automatycznej armaty kal. 35 mm”, z własnym systemem kierowania ogniem zintegrowanym z głowicą optoelektroniczną. Zaznaczono, że system jest modułowy, skalowalny i można go umieścić na różnego rodzaju platformach, np. na podwoziu Jelcz 6×6, K9 czy KTO Rosomak. Propozycje te, również w innej konfiguracji wieży, mogą być oferowane w ramach programu Sona.

„Zdolność do integracji różnego rodzaju efektorów, radarów oraz systemów dowodzenia i kierowania ogniem decyduje o sile systemu obrony powietrznej” – mówi narrator. PGZ oświadcza, że oferuje tego rodzaju rozwiązania.

Przeczytaj i zobacz: PIT-RADWAR prezentuje modułowy system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej bardzo krótkiego zasięgu [+VIDEO]

Jak pisaliśmy, w połowie 2020 roku Inspektorat Uzbrojenia opublikował komunikat o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego w sprawie pozyskania systemu „posiadającego zdolność do rażenia z ziemi pocisków artyleryjskich, moździerzowych i rakietowych na torze lotu (C-RAM counter rocket artillery and mortar), pilotowanych środków napadu powietrznego oraz bezzałogowych statków powietrznych (BSP)” o kryptonimie „Sona”. Oznacza to w praktyce poszukiwanie przeciwlotniczego systemu bardzo krótkiego zasięgu wojsk pancernych i zmechanizowanych, który mógłby zastąpić używane obecnie zestawy przeciwlotnicze ZSU-23-4 Szyłka, a także ich zmodernizowaną wersję ZSU-23-4MP Biała.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply