Prezes IPN: chcemy współpracować z Ukraińcami

Polski Instytut Pamięci Narodowej nie ma zamiaru zrywania współpracy z Ukraińcami, pomimo zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar na terenie Ukrainy.

Polski Instytut Pamięci Narodowej nie zamierza wycofywać się ze współpracy ze stroną ukraińską. Dotyczy to także organizowania spotkań w ramach Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków, w których udział bierze m.in. skompromitowany szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz – wynika z odpowiedzi, którą Kresy.pl otrzymały z Instytutu Pamięci Narodowej.

Przypomnijmy, że 27. października prezes IPN dr Jarosław Szarek na antenie Telewizji Republika komentował sprawę napięć w stosunkach między Polską a Ukrainą wywołanych m.in. blokadą poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar na terenie Ukrainy. Prezes IPN powiedział wtedy, że nie widzi możliwości współpracy z Ukraińcami.

My wiele razy pokazywaliśmy dobrą wolę i przełamaliśmy granicę, ale teraz wyczerpaliśmy chęć porozumienia. Nie widzę możliwości dalszej współpracy w jakimkolwiek celu, jeśli Ukraina nie pokaże swojej dobrej woli i nie wykaże się i nie poda ręki z konkretną propozycją. – mówił Szarek.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezes IPN nie widzi możliwości dalszej współpracy z Ukrainą

Kresy.pl zwróciły się do IPN o wyjaśnienie, czy słowa prezesa oznaczają zawieszenie lub zakończenie obecnie realizowanych projektów wspólnie z Ukraińcami, w szczególności Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków – cyklicznych niejawnych spotkań historyków organizowanych co pół roku pod auspicjami IPN-ów obu krajów, w których udział bierze m.in. „kłamca wołyński” Wołodymyr Wjatrowycz, autor zakazu prac polskiego IPN na Ukrainie.

Według uzyskanej odpowiedzi, wypowiedź prezesa Szarka w Telewizji Republika nie była zapowiedzią zerwania lub zamrożenia współpracy ze stroną ukraińską. Obecna postawa strony ukraińskiej może mieć jednak wpływ na kształt i zakres tej współpracy.

Wypowiedź ta nie oznacza wycofania się Instytutu Pamięci Narodowej z dotychczasowej współpracy, ani chęci jej wstrzymania. Jednak jej kształt i zakres w dużej mierze zależą od stanowiska strony ukraińskiej. W licznych wypowiedziach Prezes IPN i przedstawiciele Instytutu podkreślali, że współpraca ta jest dla Instytutu Pamięci Narodowej bardzo ważna, jednak nie jest i nie będzie możliwa sytuacja, w której poprawne relacje z naszymi partnerami będą podtrzymywane kosztem prawdy historycznej i pamięci o ofiarach. – napisał nam Jarosław Tęsiorowski z Wydziału Komunikacji Społecznej IPN.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak również wynika z tej odpowiedzi, spotkania w ramach Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków cieszą się wysoką oceną prezesa polskiego IPN.

Prezes Jarosław Szarek uważa inicjatywę Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków za bardzo cenną i uważa, że należy podejmować starania, aby przedsięwzięcie to było kontynuowane. – brzmi odpowiedź IPN-u.

CZYTAJ TAKŻE:
Dziedziczak: szef ukraińskiego IPN jest nacjonalistą w najgorszym, wulgarnym znaczeniu tego słowa
Sellin o szefie ukraińskiego IPN: nieodpowiedzialny człowiek z antypolskimi obsesjami

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz