Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej poinformował w piątek o demontażu pomnika poświęconego Armii Czerwonej.

Jak poinformował w piątek prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, w jednej z dzielnic miasta został zdemontowany pomnik poświęcony Armii Czerwonej.

“Szanowni Państwo, po uzyskaniu opinii Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wojewody (potwierdzonej decyzją administracyjną) wydałem polecenie niezwłocznego rozebrania pomnika Żołnierza Armii Czerwonej w dzielnicy Gaj. Polecenie to zostało wykonane” – czytamy na profilu w mediach społecznościowych prezydenta Wałbrzycha.

Do podobnej inicjatywy doszło w środę w Brzegu. W mieście zdemontowano Pomnika Zwycięstwa (pojawia się też nazwa Pomnik Wdzięczności) wzniesionego w latach 70. XX wieku ku chwale Armii Czerwonej przy zbiegu ulic Oławskiej i Wrocławskiej.

O rozbiórce zdecydowały władze miasta po petycji mieszkańców, która została zainicjowana po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W podjęciu tej decyzji pomógł IPN, który wziął na siebie całość kosztów rozbiórki. Kilka lat temu szacowano je na pół miliona złotych.

Jak podaje Interia, Pomnik Zwycięstwa w Brzegu stanął w 1972 roku w miejscu, gdzie w latach 1873-1945 stał tzw. Pomnik Germanii poświęcony uczestnikom wojny francusko-pruskiej. Na pomniku umieszczono napisy “Westerplatte Stalingrad Berlin” oraz “6 II 1945 Wyzwolenie m. Brzegu przez armię radziecką”. Wśród mieszkańców Brzegu doczekał się miana “pomnika hydraulika”, z powodu plątaniny rur, która była jego częścią.

Filmy przedstawiające prace rozbiórkowe trafiły do sieci. Jeden z nich zamieścił poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski.

Przypomnijmy, że 9 sierpnia w Malborku zburzono pomnik Armii Czerwonej stojący przy ulicy Sikorskiego.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply