Wpływowe Międzynarodowe Stowarzyszenie Adwokatów i Prawników Żydowskich złożyło polskim Trybunale Konstytucyjnym swoje stanowisko w którym uznało nową polską ustawę o IPN za niedopuszczalną.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Adwokatów i Prawników Żydowskich (IAJLJ) w opinii złożonej we wtorek w Trybunale Konstytucyjnej twierdzi, że ustawa o IPN „przekracza granice dopuszczalności ograniczenia wolności w demokratycznym państwie prawnym, zarówno z punktu widzenia Konstytucji RP, jak i prawa międzynarodowego”. Według żydowskich prawników – „Przepisy [nowelizacji ustawy o IPN], poprzez ich wadliwą konstrukcję i niejasność co do ich zakresu zastosowania, będą skutkować niedopuszczalną w prawie karnym dowolnością ich stosowania oraz będą prowadzić do tzw. efektu mrożącego, eliminującego debatę historyczną na temat odpowiedzialności za zbrodnie II Wojny Światowej (podczas gdy w założeniu każdej debaty musi istnieć margines błędu co do stawianych tez, inaczej żadna debata i dążenie do prawdy nie jest możliwe)” – tłumaczenie opinii IAJLJ autorstwa Wojciecha Kozłowskiego z kancelarii prawnej Dentons publikuje portal Onet.

Żydowska organizacja uznała, że po zaskarżeniu do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przepisy ustawy o IPN „z wysokim stopniem prawdopodobieństwa mogą zostać uznane za naruszające zasady ochrony praw człowieka, w tym naruszające wolność wypowiedzi”.

„Nie może być mowy ani w Polsce, ani w żadnym innym kraju, o nakładaniu ograniczeń na wolność słowa w tym jakże delikatnym i bolesnym temacie [Holocaustu]” – Onet cytuje szefa IAJLJ Meira Linzena, który uznał, że zapisy polskiej ustawy o IPN mogą prowadzić do „wzrostu antysemityzmu” oraz stanowić „zachętę” do zaprzeczania holocaustowi. Linzen uznał również, że polska ustawa „jest niezgodna z demokratycznymi wartościami, takimi jak wolność słowa i wolność prasy, które Polska przyjęła zarówno w ramach wewnętrznych zasad konstytucyjnych, jak i na mocy członkostwa w Unii Europejskiej oraz podpisania międzynarodowych konwencji”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informuje portal wPolityce, dokument wydany przez żydowską organizację ma jeszcze dzisiaj trafić do Kancelarii Prezydenta RP, a także do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nowelizacja ustawy o IPN jeszcze w czasie jej procedowania wywołała w styczniu gwałtowny atak izraelskich polityków na Polskę, który rozwinął się w kampanię zniesławiania Polaków poprzez przypisywanie naszemu narodowi współodpowiedzialności za holocaust.  Polskę zniesławiał premier Binjamin Netanjahulider największej partii opozycyjnej Jair Lapid, poszczególni ministrowie. Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari wskazywała jeszcze jeden element wzmagający napięcia w stosunkach Izraela z Polską, to jest ustawę reprywatyzacyjną. Azari chce pełnej rekompensaty wartości przedwojennych nieruchomości dla potomków dawnych właścicieli.

Przedstawiciele rządu PiS, w tym szef naszej dyplomacji, już zadeklarowali gotowość do ustępstwa w sprawie ustawy o IPN wobec Izraela i środowiska żydowskich. Według izraelskiej gazety ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski wyraził nawet „wdzięczność” za to, że Izraelczycy atakowali ustawę o IPN.

onet.pl/wpolityce.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz