Gjorge Iwanow nie zgadza się na zmianę nazwy kraju na Republika Północnej Macedonii.

Prezydent Macedonii Gjorge Iwanow nie podpisze ratyfikacji umowy z Grecją dotyczącej „uregulowania różnic zgodnie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 817 (1993 r.) i nr 845 (1993 r.)” – podała we wtorek Polska Agencja Prasowa powołując się na komunikat kancelarii macedońskiego prezydenta. Porozumienie przewidywało zmianę nazwy kraju z Republika Macedonii na Republikę Północnej Macedonii. W zamian Grecja miała zrezygnować z blokowania euroatlantyckiej integracji Macedonii.

Zdaniem Iwanowa porozumienie jest niezgodne z konstytucją a także zagraża tożsamości narodowej Macedończyków.

“Nie mam upoważnienia do podpisania ustawy promulgującej ustawę. Jednym z filarów mojego programu wyborczego z roku 2014 był brak zgody na zmianę konstytucji w kierunku zmiany konstytucyjnej nazwy państwa. Nie akceptuję pomysłów czy propozycji, które mogłyby zagrozić macedońskiej tożsamości narodowej, indywidualności narodu macedońskiego, językowi macedońskiemu i macedońskiemu modelowi koegzystencji. Zostałem wybrany na prezydenta na podstawie tego programu” – ogłosił Iwanow.

Jak podaje PAP, Gjorge Iwanow wywodzi się z opozycyjnej nacjonalistycznej partii WMRO-DPMNE.

Przypomnijmy, że nowy lewicowy rząd Zorana Zaewa, który przejął w Macedonii władze w zeszłym roku, stawia sobie jako główny cel swojej polityki zagranicznej jak najszybszą integrację z Unią Europejską. W związku z tym stosunkowo szybko doprowadził do uzgodnienia z premierem Grecji, Aleksisem Ciprasem nowej nazwy państwa. Porozumienie co do zmian w macedońskim prawodawstwie i oficjalnych dokumentach zostało podpisane tydzień temu w niedzielę w czasie specjalnej uroczystości nad granicznym jeziorem Prespa w Grecji przez ministrów spraw zagranicznych obu krajów.

Ratyfikacja dokumentu została przeforsowana w macedońskim parlamencie większością 69 głosów w 120-osobowej izbie. Cała opozycja zbojkotowała debatę w tej sprawie i głosowanie. Odmowa złożenia podpisu przez Iwanowa oznacza, ze dokument wróci teraz do parlamentu. W przypadku ponownego przegłosowania ratyfikacji prezydent ma obowiązek ją podpisać.

CZYTAJ TAKŻE: Macedonia: Protesty po porozumieniu ws. zmiany nazwy kraju

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply