Macedoński parlament ratyfikował w środę umowę zawartą z rządem Grecji dotyczącą zmiany nazwy kraju na Republika Macedonii Północnej. – podała agencja dpa.

Rządząca koalicja pod wodzą premiera Zorana Zaewa przeforsowała ratyfikację porozumienia większością 69 głosów w 120-osobowym parlamencie. Cała opozycja zbojkotowała debatę i głosowanie zarzucając rządowi wyrzeczenie się nazwy kraju i swojej tożsamości.

Jednak, jak stwierdza dpa, do wejścia umowy w życie jest jeszcze daleko. Macedoński prezydent Gjorge Ivanov oświadczył w ubiegłą środę, że jego zdaniem porozumienie z Grecją narusza konstytucję. Ivanov zagroził, że odmówi podpisania ratyfikacji porozumienia. Jeżeli prezydent zrealizuje swoją zapowiedź, dokument wróci do parlamentu. W przypadku ponownego przegłosowania ratyfikacji, umowa automatycznie zacznie obowiązywać.

PRZECZYTAJ: Zamieszki w Macedonii – tysiące ludzi przeciw zmianie nazwy państwa [+VIDEO]

Również premier Grecji spotkał się z ostrym sprzeciwem w swoim kraju wobec zawartej umowy. Przeciwnicy porozumienia odmawiają północnemu sąsiadowi jakichkolwiek praw do historycznej nazwy jednej z krain starożytnej Grecji.

PRZECZYTAJ: Masowe manifestacje w Atenach przeciw ugodzie z Macedonią [+VIDEO]

Zaev broniąc porozumienia podkreślał, że zakończy ono wrogość pomiędzy oboma państwami i pozwoli na osiągnięcie członkostwa Macedonii w NATO i Unii Europejskiej. Obiecywał także, że przeprowadzi referendum w sprawie zmiany nazwy kraju. Przemawiając dzisiaj w parlamencie nawoływał do poparcia umowy, którą nazwał „rozwiązaniem dla dwóch naszych krajów”. „Zamiast pozostawać zgorzkniałym i rozgniewanym odwróćmy kartę i poprowadźmy naszych obywateli ku zjednoczonej i dostatniej Macedonii.” – mówił. Dodawał, że dzięki porozumieniu Grecja stanie się „nowym przyjacielem i strategicznym partnerem” Macedonii.

Macedonia na skutek greckiego sprzeciwu od niemal trzech dekad występuje w ONZ jako Była Jugosłowiańska Republik Macedonii i pod angielskim skrótem tej nazwy – FYROM. Grecy przez lata kontestowali nazwę Republika Macedonii uznając, że może ona stanowić podstawę roszczeń do terenu tej części historycznej Macedonii, która do dziś jest w granicach Grecji.

Kresy.pl / dpa

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply