Zwolennicy opozycyjnej prawicy wyszli w sobotę na ulice stolicy Macedonii – Skopje by protestować przeciwko porozumieniu w sprawie zmiany nazwy tego państwa.

W niedzielę ministrowie spraw zagranicznych Grecji i Macedonii podpisali porozumienie o zmianie nazwy tego drugiego państwa na Republika Macedonii Północnej. Zmiana nazwy ma doprowadzić do uchylenia blokady Grecji wobec ambicji Macedonii dołączenia do Unii Europejskiej i NATO. Grecy od lat uważają Macedonię za wyłączną nawę prowincji w ich państwie w imię czego wymusili by północny sąsiad dołączył do ONZ oficjalnie jako Była Jugosłowiańska Republika Macedonia – FYROM.

Przeciw zmianie nazwy na którą zgodził się lewicowy rząd Zorana Zaewa wspierany przez mniejszość albańską, opowiedział się już prezydent Gorge Iwanow z opozycyjnej, prawicowej partii WMRO-DPMNE. To właśnie zwolennicy tej partii wyszli w niedzielę na ulice Skopje by kontestować działania Zaewa. Obok działaczy partyjnych można było zauważyć także duchownych prawosławnych. Tłum skandował nazwę “Macedonia” oraz śpiewał pieśni patriotyczne. W demonstracji wzięło udział około 5 tys.obywateli.

Po zakończeniu oficjalnego zgromadzenia część zwolenników prawicy nie rozeszła się do domów. Dołączyli do nich kibice piłkarscy znani z narodowych poglądów. Tłum około 2 tys. osób ruszył w kierunku gmachu macedońskiego parlamentu. Około godziny 11 wieczorem rozpoczęły się starcia z policją, która zablokowała ich pochód. Demonstranci zaczęli rzucać w funkcjonariuszy kamieniami i butelkami, skandując “zdrajcy” i “na szubienicę” pod adresem rządu, a także “Nie oddamy nazwy”. Policja odpowiedziała użyciem pałek, granatów hukowych, gazu łzawiącego i transporterów opancerzonych, rozpraszając tłum.

Agencja Associated Press podaje, że 7 funkcjonariuszy odniosło obrażenia, a 25 spośród demonstrantów zatrzymano.

AP/rferl.org/balkaninsight.com/rt.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply