W niedzielę w Atenach odbyła się gigantyczna demonstracja Greków, protestujących przeciw używaniu nazwy „Macedonia” przez byłą jugosłowiańską republikę.

Kilkusettysięczną demonstrację Greków wywołała możliwość kompromisu ich rządu z władzami w Skopje w sprawie nazwy Macedonia. Protestujący nie chcą, aby ich sąsiad używał tej nazwy.

Z całej Grecji do Aten przyjechało, kilkaset autobusów z demonstrantami, ale większość demonstrantów dostała się do stolicy promami. Organizatorzy protestu zapowiadali pierwotnie milion protestujących Greków.

ZOBACZ TAKŻE: Grecja: Ponad 100 tys. osób na ulicach wzywało Macedonię do zmiany nazwy

Setki tysięcy ludzi skandowało m. in. „Ręce precz od Macedonii” i „Macedonia należy do Grecji”. Wielu z demonstrujących pojawiło się z flagami ze znakiem gwiazdy, nazwanej Słońcem z Werginy – godłem greckiej Macedonii.

 

Macedonia jest grecka od tysięcy lat i taka pozostanie, nikt nie może jej zabrać, niezależnie od tego, ilu polityków jest zdrajcami i że nasi sąsiedzi błędnie interpretują historię – oświadczył korespondentowi Polskiego Radia mężczyzna, który przyjechał na manifestację z Peloponezu.

Inni demonstranci zaznaczali, że protest jest walką o ich ojczyznę. Nie oddamy ani piędzi naszej ziemi i i naszej historii. Nie może jakiś lud, który jest słowiański mówić, że są Macedończykami – podkreślił mieszkaniec Limno. Dodał również, że politycy którzy podpiszą porozumienie następnego dnia będą okrzyknięci zdrajcami.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Od chwili odzyskania niepodległości przez Macedonię w 1991 roku Ateny prowadzą z władzami w Skopje spór o nazwę państwa. Na forum Unii Europejskiej przeforsowano dla niego oficjalne określenie „Była Jugosłowiańska Republika Macedonii” z angielskim akronimem FYROM.

Według Greków używanie przez sąsiada nazwy Macedonia może kryć w sobie możliwość wystąpienia z roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji o tej samej nazwie. Z tego powodu Ateny od lat blokują starania Skopje, aby wstąpić do NATO i UE.

Kresy.pl / interia.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz