Grecy wyszli na ulice Salonik w niedzielę. Jest to forma nacisku na Macedonię, aby zrezygnowała z nazwy, która jest używana również w północnej Grecji.

Informację o ponad 100 tysiącach osób na ulicach Salonik podała grecka policja. Według organizatorów w manifestacji miało wziąć udział nawet cztery razy więcej osób. W ciągu następnych dni mają odbyć się kolejne demonstracje w sprawie nazwy Macedonia.

Istnieje tylko jedna Macedonia i jest grecka – skandowali protestujący. Demonstracja miała miejsce przed pomnikiem Aleksandra Macedońskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Powołano grupę roboczą mającą rozwiązać spór o nazwę Macedonii

W grudniu szef macedońskiego rządu premier Macedonii Zoran Zaew oświadczył, że kraj może zrezygnować z roszczeń do spuścizny kulturalnej po Aleksandrze Macedońskim, jeśli będzie to pomocne w rozwiązaniu blisko 30-letniego sporu z Grecją o nazwę kraju.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Od chwili odzyskania niepodległości przez Macedonię w 1991 roku Ateny prowadzą z władzami w Skopje spór o nazwę państwa. Na forum Unii Europejskiej przeforsowano dla niego oficjalne określenie „Była Jugosłowiańska Republika Macedonii” z angielskim akronimem FYROM.

Według Greków używanie przez sąsiada nazwy Macedonia może kryć w sobie możliwość wystąpienia z roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji o tej samej nazwie. Z tego powodu Ateny od lat blokują starania Skopje, aby wstąpić do NATO i UE.

Kresy.pl / onet.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz