Macedoński minister spraw zagranicznych Nikoła Dimitrow poinformował o powołaniu grupy roboczej, w skład której wejdą przedstawiciele Grecji i Macedonii, aby rozwiązać trwający od niemal 30 lat spór.

Informację o utworzeniu grupy roboczej podała w czwartek agencja Reutera. Jeżeli spór zostanie rozwiązany, możliwe będzie rozpoczęcie procesu akcesji Macedonii do NATO i UE, co blokują Ateny. Grecja uważa, że używanie nazwy Macedonia wprowadza możliwość roszczeń terytorialnych wobec greckiej prowincji o tej nazwie.

Macedoński rząd premiera Zorana Zaewa, sprawujący władzę od maja 2017 roku zapowiadał nawiązanie ściślejszych kontaktów z Grecją, aby rozwiązać konflikt i zbliżyć się do UE oraz NATO.

ZOBACZ TAKŻE: Macedonia zmieni nazwę, aby przystąpić do NATO?

Dimitrow spotkał się w czwartek w Salonikach z szefem greckiej dyplomacji Nikolaosem Kodziasem, aby porozmawiać na temat dalszego postępowania w sprawie wieloletniego sporu.

Podzieliliśmy przekonanie, że z obu stron istnieje dobra wola, aby ruszyć naprzód. Spodziewam się, że pierwsze spotkanie odbędzie się nie wcześniej niż w lutym – oświadczył Dimitrow. Podkreślił, że jest “ostrożnym optymistą” co do rozwiązania sporu.

Jest oczywiste, że tożsamość jest dla nas bardzo ważna: musimy znaleźć sposób, aby przekonać naszych greckich kolegów, że istnieje wyraźne rozróżnienie między naszym krajem a regionem obejmującym północną Grecję – dodał szef macedońskiej dyplomacji. W sporze o nazwę kraju od lat pośredniczy wysłannik ONZ, amerykański dyplomata Matthew Nimmitz, który w środę spotka się z szefami negocjatorów zarówno Grecji, jak i Macedonii.

W porozumieniu z 1995 roku Grecja wyraziła zgodę na używanie przez sąsiada nazwy “Była Jugosłowiańska Republika Macedonii” do czasu ostatecznego rozwiązania sportu. Dimitrow w wywiadzie dla Reutera wyraził nadzieję, że Macedonia, której UE przyznała w 2005 roku status kandydata do członkostwa, otrzyma w czerwcu datę rozpoczęcia rozmów akcesyjnych. Ma również nadzieję na otrzymanie zaproszenia do wstąpienia do NATO, które przyjęło już większość jej sąsiadów.

Kresy.pl / interia.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply