Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg podkreślił, że Rosja ma potencjał ofensywny.

Ukraińska agencja informacyjna UNIAN przyznała w środę, że “rosyjscy okupanci w najbliższych dniach mogą zająć Bachmut”. Jednak według Stoltenberga, który właśnie przybył do Sztokholmu na spotkanie ministrów obrony Unii Europejskiej, utrata miasta przez Ukraińców nie musi przełomu w wojnie w Donbasie.

Sekretarz generalny Sojuszu stwierdził, że ewentualne zajęcie donbaskiego miasta przez napastnika oznacza, że “nie powinniśmy nie doceniać Rosji”, a zarazem państwa NATO powinny nadal wspierać Ukrainę w jej wysiłku zbrojnym.

„To, czego Rosji brakuje jakościowo, oni starają się zrekompensować ilościowo. Ponieśli ciężkie straty. Ale jednocześnie nie możemy wykluczyć, że Bachmut może ostatecznie upaść w ciągu najbliższych kilku dni” – ukraińska agencja zacytowała Stoltenberga.

Walki o Bachmut trwają od lata zeszłego roku. Położone w obwodzie donieckim miasto jest krokiem w kierunku opanowania całego regionu, co jest obecnie oficjalnym celem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jako osiągnięcie granic samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, które niepodległość Rosja uznała na krótko przez rozpoczęciem inwazji i którą anektowała jesienią.

Obecnie Bachmut jest niemal całkowicie otoczony przez siły rosyjskie. Jedyna droga odwrotu znajduje się zaś pod ogniem Rosjan.

unian.net/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply