Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził opinię, że Ukraina i USA uzgodnią gwarancje bezpieczeństwa podobne do tych, które od Stanów Zjednoczonych otrzymał Izrael. “Z USA prawdopodobnie będziemy mieli model izraelski, który obejmuje broń, technologie, szkolenia i finanse” – oświadczył.

Zełenski udzieli wywiadu Natalii Mosejczuk. Materiał został opublikowany w niedzielę na antenie ogólnokrajowego programu informacyjnego. “Z USA prawdopodobnie będziemy mieli model izraelski, który obejmuje broń, technologie, szkolenia i finanse” – powiedział ukraiński prezydent, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

Zapytany, czy ten model zostanie zachowany w przypadku zmiany prezydenta USA, Zełenski odpowiedział: “Tak, to zadziała, bo o tym decyduje Kongres. Podobnie jest w państwach europejskich, gdzie takie decyzje mają poparcie w parlamentach krajowych”.

Jak dodał, umowy o gwarancjach bezpieczeństwa z różnymi krajami mogą zawierać różne elementy. “Powinny to być sankcje, broń, finanse, obrona powietrzna, samoloty – menu jest duże, ale są różni klienci, tak to ujmijmy. Będzie to potężna umowa dwustronna ze Stanami Zjednoczonymi i silna z Wielką Brytanią. Są państwa, które po prostu nie mają broni, ale mają finanse i mogą nałożyć bardzo poważne sankcje” – powiedział.

Przeczytaj: Cztery kraje UE nie chcą dawać gwarancji bezpieczeństwa Ukrainie

Jak podkreślił, zagraniczni partnerzy nie chcą być wciągnięci w wojnę. “I nie potrzebujemy tego, ponieważ byłaby to wojna NATO, trzecia wojna światowa” – wskazał.

Zełenski został zapytany, co się stanie, jeśli Ukraina nie otrzyma zaproszenia do NATO latem przyszłego roku. “Za rok” – odpowiedział.

Podkreślił jednocześnie, że Ukraina potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa w drodze do NATO. “Potem te gwarancje bezpieczeństwa mogą zostać zmniejszone, ktoś może się wycofać, ale potrzebujemy tego podczas naszej drogi do NATO” – stwierdził.

Zobacz także: Foreign Affairs: Polska powinna udzielić Ukrainie gwarancji na wzór art. 5 NATO i zrzec się prawa do art. 5 paktu

pravda.com.ua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Potem te gwarancje bezpieczeństwa mogą zostać zmniejszone, ktoś może się wycofać, ale potrzebujemy tego podczas naszej drogi do NATO” – stwierdził.” – komik rżnie głupa bo dobrze wie, że nie będzie żadnej drogi Ukrainy do NATO. Nikt też nie weźmie na utrzymanie “samostijnej”.