Rosja najprawdopodobniej odwołała planowane na wrzesień manewry Zapad 23 – uważa brytyjski wywiad. To “połączone manewry strategiczne”, które są kulminacją roku szkoleniowego rosyjskiego wojska – wskazują Brytyjczycy.

Brytyjski resort obrony przypomniał w poniedziałkowej aktualizacji wywiadowczej, że Rosja od 2010 roku rotowała po całym kraju miejsce manewrów, stosując cykl czteroletni. Jednak od 2021 roku manewry co najmniej co dwa lata miały odbywać się w zachodniej Rosji. Miało to związek z priorytetowym traktowaniem potencjalnej konfrontacji z NATO.

Manewry Zapad 21 były największymi rosyjskimi ćwiczeniami od czasów sowieckich – zwracają uwagę Brytyjczycy.

“Słabe wyniki rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainie uwypukliły fakt, że połączone manewry strategiczne miały ograniczoną wartość szkoleniową i w dużej mierze miały charakter pokazowy” – czytamy.

“Rosja prawdopodobnie odwołała [manewry] Zapad 23 z powodu zbyt małej liczby dostępnych żołnierzy i sprzętu. Istnieje realna możliwość, że rosyjskie przywództwo jest również wrażliwe na krytykę wewnętrzną wynikającą z przeprowadzenia kolejnych zręcznie wyreżyserowanych manewrów w czasie wojny” – uważa brytyjski wywiad.

Zobacz także: Rosja zmniejszyła produkcję rakiet? Ukraiński wywiad o fiasku “rakietowego terroru”

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply