Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu jest upolityczniony i czasami jego orzecznictwo jest sprzeczne z brytyjskimi wartościami – oceniła w piątek brytyjska minister spraw wewnętrznych Suella Braverman.

Wcześniej Braverman powiedziała, że przedstawiony przez nią plan zatrzymywania łodzi z nielegalnymi imigrantami może zostać zakwestionowany przez trybunał w Strasburgu. W piątek zasugerowała, że brytyjski rząd może ignorować jego orzecznictwo w tej kwestii.

Jak zapewniła, ustawa o nielegalnej imigracji nie ma na celu wyprowadzenia Wielkiej Brytanii z ETPC.

„Trzeba zadać ważne pytania o to, czy równowaga jest właściwie zachowana. Powiedziałabym, że jest to sąd, który jest upolityczniony, jest interwencjonistyczny i nie zawsze postępuje zgodnie z procedowaniem, które uznalibyśmy za należyte procedowanie. Myślę, że w całym szeregu obszarów polityki czasami orzecznictwo trybunału w Strasburgu jest sprzeczne z wolą parlamentu lub bardziej ogólnie brytyjskich wartości” – powiedziała Braverman zapytana przez BBC o możliwość ignorowania orzeczeń trybunału w Strasburgu.

Proponowana ustawa nakładałaby na rząd obowiązek zatrzymywania i wydalania osób przybywających nielegalnie do Wielkiej Brytanii, do Rwandy lub innego bezpiecznego kraju trzeciego.

Migranci nie zostaną zwolnieni za kaucją ani nie będą mogli ubiegać się o rewizję sądową przez pierwsze 28 dni zatrzymania.

Premier Rishi Sunak uczynił uchwalenie prawa jednym ze swoich pięciu głównych priorytetów.

Jak informowaliśmy, także Unia Europejska zaostrza kurs wobec nielegalnych imigrantów. W styczniu Komisja Europejska rekomendowała państwom członkowskim lepsze zabezpieczenie granic zewnętrznych UE oraz zintensyfikowanie walki z nielegalną migracją. Chodzi m.in. o tworzenie infrastruktury granicznej, takiej jak mury i płoty, której finansowanie rozważa Bruksela, a czemu sprzeciwia się część frakcji w Parlamencie Europejskim. W planach jest także przyspieszenie i zwiększenie liczby odsyłanych migrantów niekwalifikujących się do przyznania azylu. „Bruksela ostrzega ’27’, że kolejne miesiące wojny za wschodnią granicą Polski mogą przynieść próbę instrumentalizowania migracji zarówno przez Rosję, jak i państwa Afryki Północnej czy Turcję” – podkreśla DGP.

Zobacz także: Nielegalna imigracja. Niemcy chcą zaostrzyć reguły azylowe

Kresy.pl / bbc.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz