Według europoseł Janiny Ochojskiej ciała migrantów na granicy polsko-białoruskiej mogły zostać „uprzątnięte” przez leśników i pochowane w masowym grobie. Lasy Państwowe zapowiadają konsekwencje prawne.

“Myślę, że ofiar tej granicy jest o wiele więcej. One albo są w jakimś zbiorowym grobie… bo nie zdziwiłabym się, gdyby w czasie, kiedy dostęp do granicy był zamknięty, po prostu pozbierano ciała, żeby nie było dowodów” – powiedziała Ochojska na antenie TOK FM.

Według Ochojskiej „w tej chwili mówi się o prawie 300 osobach, które zaginęły”. Na pytanie prowadzącego wywiad, że może migranci są w Niemczech, europosłanka stanowczo odpowiedziała, że nie.

“Dlatego, że to byłoby łatwo ustalić; aktywiści starają się ustalić losy takich ludzi. Czasami zdarza się, że taka osoba się odnajduje” – dodała.

Ochojska stwierdziła, że aktywiści „przeczesują lasy i ostatnio znaleźli ciało Jemeńczyka, które leżało tam bardzo długo”.  “Przypuszczam, że w lesie są jeszcze ciała, ale być może część z nich została po prostu uprzątnięta” – dodała.

Europoseł zasugerowała, że leśnicy „sprzątają” ciała migrantów z lasów. “Dlaczego tak sądzę? Był taki moment, kiedy powołano leśników z całego kraju. Po co? Przecież nie po to, żeby pomogli puszczy w trudnym momencie. Ale po coś ich zwołano” – stwierdziła.

“To nie jest oskarżenie, to przypuszczenie, co mogło się stać i gdybym była taką władzą, jaką mamy teraz, to też bym tak zrobiła, żeby dowody uprzątnąć” – powiedziała Ochojska.

Wypowiedź Ochojskiej skomentował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. „Ochojska w TOK FM twierdzi, że w lasach przy  granicy białoruskiej są zbiorowe groby migrantów. Zwłoki w masowych grobach umieszczali leśnicy. Pewnie jutro fragmenty audycji beda powielały białoruskie media. Czym Janina Ochojska różni się od Emila Czeczki?” – napisał.

“Europosłanka Janina Ochojska oskarżyła leśników, że ukryli kilkaset ciał zmarłych uchodźców w masowym leśnym grobie w Białowieży. To wyjątkowo ohydne pomówienie. Lasy Państwowe wyciągną wszystkie dostępne prawnie konsekwencje. Opluwanie munduru leśnika nie pozostanie bezkarne” – przekazał rzecznik prasowy Lasów Państwowych Michał Gzowski.

Jak informowaliśmy, europoseł KO Janina Ochojska zorganizowała Parlamencie Europejskim wystawę pt. „Pusback jest nielegalny. Pomaganie jest legalne”. Wystawa oczernia Polskę w kontekście nielegalnych imigrantów na polsko-białoruskiej granicy. We wtorek otwarto wystawę. W sieci pojawiły się zdjęcia zorganizowanej w PE akcji.

W zaproszeniu na wystawę stwierdzono, że koncentruje się ona na „naruszeniach prawa poprzez stosowanie pushbacków i zastraszaniu tych, którzy starają się ocalić życie osób na granicy”. „Usłyszysz historię naszego specjalnego gościa – aktywisty, wolontariusza, a także migrantów, którzy doświadczyli walki o przedostanie się do Polski i uzyskali status uchodźcy” – Wprost cytuje treść zaproszenia wysłanego przez Ochojską do przedstawicieli Europejskiej Partii Ludowej.

Zobacz także: Straż Graniczna ratowała imigrantów na bagnach. Lewicowi aktywiści utrudniali działania

Europoseł Janina Ochojska wielokrotnie oczerniała polskie służby, które od prawie dwóch lat bronią polsko-białoruskiej granicy przed napływem nielegalnych imigrantów. Kryzys na granicy z Białorusią jest sztucznie stymulowany przez władze w Mińsku.

W grudniu 2021 roku porównała Straż Graniczną do niemieckich i sowieckich zbrodniarzy. „Mam nadzieję, że kiedyś ludzie ze Straży Granicznej odpowiedzą za łamanie prawa i tortury zadawane niewinnym ludziom” – napisała na Twitterze.

Z kolei w styczniu ubiegłego roku porównała Straż Graniczną do niemieckiego zbrodniarza Adolfa Eichmanna.

Zobacz także: Tokarczuk i Ochojska krytykują działania Polski ws. napływu migrantów

Kresy.pl / tokfm.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply