Hiszpania przeciw wysyłaniu amunicji kasetowej Ukrainie

Nie należy wysyłać bomb kasetowych Ukrainie – oświadczyła w sobotę minister obrony Hiszpanii Margarita Robles.

Stany Zjednoczone ogłosiły w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który obejmuje również tzw. zaawansowaną amunicję konwencjonalną podwójnego zastosowania (DPICM), czyli amunicję kasetową. Decyzję USA skrytykowała Hiszpania. “Hiszpania, opierając się na stanowczym zobowiązaniu, jakie ma wobec Ukrainy, ma również stanowcze zobowiązanie, że pewna broń i bomby nie mogą być dostarczane w żadnych okolicznościach” – oświadczyła Robles, cytowana przez agencję Reuters.

“‘Nie’ dla bomb kasetowych i ‘tak” dla uzasadnionej obrony Ukrainy, która nie powinna być prowadzona przy użyciu bomb kasetowych ” – powiedziała hiszpańska minister.

Podkreśliła, że decyzja o wysłaniu bomb kasetowych była decyzją rządu USA, a nie NATO, którego Hiszpania jest członkiem.

Wysyłaniu amunicji kasetowej na Ukrainę sprzeciwiają się także Niemcy.

Stany Zjednoczone ogłosiły w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, który obejmuje również tzw. zaawansowaną amunicję konwencjonalną podwójnego zastosowania (DPICM), czyli amunicję kasetową.

Według podsekretarza obrony do spraw politycznych, Colina Kahla, pakiet pomocy, który zostanie dostarczony z rezerw armii USA, obejmuje amunicję kalibru 155 mm, w tym DPICM, pociski kalibru 105 mm oraz amunicję do systemów Patriot i HIMARS. Posunięcie ma wynikać z obaw o opóźnioną kontrofensywę Kijowa przeciwko okopanym wojskom rosyjskim i kurczące się zachodnie zapasy artylerii konwencjonalnej.

Zobacz także: Biden o amunicji kasetowej dla Ukrainy: to była trudna decyzja, ale oni potrzebują tej broni

Przeczytaj: Human Rights Watch: Ukraińskie wojsko użyło amunicji kasetowej, co spowodowało ofiary wśród cywili

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply