Przywódcy finansowi G20 muszą potępić rosyjską agresję na Ukrainę – przekonywał francuski minister finansów Bruno Le Maire w piątkowym wywiadzie dla agencji Reuters, dodając, że Europa pracuje nad nowymi sankcjami wobec Moskwy.

Jak przekazała w piątek agencja prasowa Reuters, francuski minister finansów Bruno Le Maire chce, aby przywódcy finansowi G20 muszą potępić rosyjską agresję na Ukrainę.

Przemawiając pierwszego dnia spotkania przywódców finansowych G20 w pobliżu Bengaluru, Le Maire powiedział: „Sankcje będą coraz skuteczniejsze, coraz skuteczniejsze”.

„Pracujemy nad nową falą sankcji wobec Rosji na szczeblu europejskim” – dodał.

Le Maire powiedział: „Celem jest trzymanie się sformułowań szczytu z 2022 roku na Bali. Myślę, że naprawdę zawiera on bardzo jasny punkt dotyczący tej niedopuszczalnej agresji na Ukrainę”.

W deklaracji przywódców po ostatnim szczycie G20 na Bali potępiono „w najmocniejszych słowach agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i zażądano jej całkowitego i bezwarunkowego wycofania się z terytorium Ukrainy”.

Jak poinformowała w środę agencja prasowa Reuters powołując się na sześciu indyjskich urzędników, Indie nie chcą, aby na szczycie G20 omawiać dodatkowe sankcje wobec Rosji. Na marginesie zgromadzenia G20 w Indiach przywódcy finansów grupy G7 spotkają się 23 lutego, w przeddzień pierwszej rocznicy inwazji, aby omówić środki przeciwko Rosji, powiedział we wtorek minister finansów Japonii .

Urzędnicy, którzy są bezpośrednio zaangażowani na spotkanie ministrów finansów G20 i szefów banku centralnego, powiedzieli, że wpływ ekonomiczny konfliktu zostanie omówiony, ale Indie nie chciały rozważyć dodatkowych działań przeciwko Rosji.

„Indie nie chcą omówić ani nie poprzeć żadnych dodatkowych sankcji wobec Rosji podczas G20” – powiedział jeden z urzędników. „Istniejące sankcje wobec Rosji miały negatywny wpływ na świat”.

Inny urzędnik powiedział, że sankcje to nie problem G20. „G20 to forum ekonomiczne do omawiania problemów wzrostu”. Rzecznicy rządu indyjskiego oraz ministerstw finansowych i spraw zagranicznych nie odpowiedzieli na prośby o komentarz.

Indyjski minister spraw zagranicznych S. Jaishankar powiedział wcześniej, że wojna nieproporcjonalnie uderzyła biedniejsze kraje, podnosząc ceny paliwa i żywności. Sąsiedzi Indii – Sri Lanka, Pakistan i Bangladesz – wszyscy szukali pożyczek z Międzynarodowego Funduszu Walutowego w ostatnich miesiącach, aby sprostać problemom gospodarczym wywołanym przez pandemię i wojnę.

Jaishankar powiedział w tym tygodniu, że relacje Indii z Rosją są „wyjątkowo stabilne i były stabilne dzięki całym turbulencjom w polityce globalnej”.

Zobacz też: Indie kupiły w zeszłym roku 231,58 mln ton rosyjskiej ropy

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zastępca Sekretarza Skarbu USA Wally Adeyemo powiedział we wtorek, że Waszyngton i jego sojusznicy planowali w najbliższych dniach nałożyć nowe sankcje i kontrole eksportu, które byłyby skierowane w zakup towarów podwójnego zastosowania, takich jak lodówki i mikrofalówki, aby zabezpieczyć półprzewodniki potrzebne dla wojska. Ponadto Adeyemo powiedział, że urzędnicy z koalicji ponad 30 krajów ostrzegają firmy, instytucje finansowe i osoby prowadzące działalność z Rosją.

Rząd premiera indyjskiego Narendry Modi nie skrytykował Moskwy za inwazję i zamiast tego wezwał do dialogu i dyplomacji w celu zakończenia wojny.

Kresy.pl/Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply