Rozpoczęły się manewry Zapad-2021

9 września na połączonym poligonie Obóz-Lesnowski odbyła się ceremonia otwarcia białorusko-rosyjskich manewrów strategicznych Zapad-2021 – przekazały białoruskie media państwowe.

Jak poinformowała białoruska agencja prasowa Biełta, 9 września na połączonym poligonie Obóz-Lesnowski odbyła się ceremonia otwarcia białorusko-rosyjskich ćwiczeń strategicznych Zapad 2021. W uroczystości wzięli udział wojskowi państw uczestniczących, oficerowie resortów obrony i sztabów generalnych, a także przedstawiciele Kazachstanu.

Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Białorusi, pierwszy wiceminister obrony Wiktor Gulewicz powiedział: „Nowe źródła zagrożeń dla bezpieczeństwa militarnego pojawiają się obok istniejących. Mimo to Białoruś wraz ze swoim strategicznym sojusznikiem – Rosją – dąży do ograniczenia konfrontacji w Europie Wschodniej poprzez prowadzenie pokojowej i otwartej polityki. Nie mamy roszczeń terytorialnych do sąsiadów z Zachodu. Chcemy żyć pokojowo w niepodległym i suwerennym państwie. Mamy możliwość wymiany doświadczeń, porównania notatek na temat obranego kierunku rozwoju armii, określenia stopnia gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa naszym krajom” – dodał.

Według wiceministra obrony Rosji, manewry Zapad 2021 mogą stać się swoistym egzaminem przeszkolenia bojowego dla personelu wojskowego. „Na poligonach pokazujemy każdemu, kto chce wkroczyć na nasze granice, że umiemy walczyć i wydać bitwę. Z tego wynika nasza siła i pewność siebie. Takie ćwiczenia dają możliwość użycia broni w treningu zamiast prawdziwej wojny” – podkreślił.

Manewry strategiczne armii białorusko-rosyjskiej Zapad 2021 będą składać się z dwóch etapów. Pierwszy rozpocznie się 10 września. Ćwiczona będzie kontrola nad podległymi jednostkami w trakcie odpierania agresji oraz organizacja interakcji. Drugi etap skupi się na kontroli nad wojskami, gdy wojska kończą eliminację wroga i odzyskują utracone pozycje.

Zobacz też: Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia Zapad-2021 skupią się na przeciwdziałaniu pociskom manewrowym i dronom

Jak poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony narodowej,  zaawansowane jednostki i dowództwo powietrznodesantowej jednostki szturmowej gwardii pskowskiej Wojsk Powietrznodesantowych biorących udział w rosyjsko-białoruskich ćwiczeniach strategicznych Zapad 2021 wraz z dowództwem dowództwa Sił Zbrojnych Republiki Białorusi przeprowadziły rozpoznanie z poligonów i przeprowadził inspekcję miejsc pod kątem zbliżającego się desantu wojsk operacyjnych i taktycznych.

W aktywnej fazie ćwiczeń spadochroniarze z Rosji i Białorusi będą musieli opracować działania desantowe: wykonać desant personelu i sprzętu, zniszczyć pozorowanego wroga w obszarze lądowania, utrzymać korzystne linie i zapewnić pomyślne działania głównej grupy wojsk.

W ramach etapu przygotowawczego prowadzono ostrzał z karabinów szturmowych AK-74M, granatników RPG-7D oraz karabinów maszynowych PKM i uzbrojonych wozów bojowych w punktach stałego rozmieszczenia jednostek biorących udział w działaniach praktycznych. Prowadzono przygotowania do lądowania bojowych wozów desantowych.

Kresy.pl/Biełta/Nil.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply