Podolak: dziennie ginie 100-200 ukraińskich żołnierzy

Doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak ujawnił najwyższą, jak do tej pory, dzienną wysokość strat osobowych ukraińskiej armii.

W wywiadzie dla BBC opublikowanym w czwartek doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak powiedział, że straty ukraińskiego wojska sięgają obecnie od 100 do 200 żołnierzy dziennie.

Jak zauważa BBC, to najwyższa wysokość dziennych strat osobowych ujawniona przez Kijów od początku wojny. 1 czerwca prezydent Wołodymyr Zełenski stwierdził, że codziennie na polu walki ginie od 60 do 100 ukraińskich żołnierzy, a 500 zostaje rannych.

W rozmowie z brytyjską stacją Podolak powiedział, że jedną z głównych przyczyn dużej liczby ukraińskich strat jest brak parytetu między ukraińskimi i rosyjskimi możliwościami bojowymi. Jego zdaniem Ukraina potrzebuje do 300 systemów rakietowych, aby móc mierzyć się z siłą ognia rosyjskiej armii i wyzwolić okupowane terytoria.

„Dopóki Rosja nie poniesie poważnej porażki militarnej, żadna forma dialogu nie będzie możliwa, a oni nadal będą próbować zagarnąć część naszego kraju” – uważa ukraiński oficjel.

Rosja po raz ostatni podała swoją oficjalną wielkość strat osobowych 25 marca. Było to 1351 zabitych i 3825 rannych. Z kolei Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na dzień 9 czerwca szacował, że Rosja straciła już w wojnie około 31 700 żołnierzy, co daje około 300 zabitych dziennie.

Ukraina ostatnio ogłosiła swoje straty całkowite 16 kwietnia. Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział wówczas CNN, że podczas wojny z Rosją zginęło od 2,5 do 3 tys. ukraińskich żołnierzy, a około 10 tys. zostało rannych.

PRZECZYTAJ: Ukraiński wywiad: przegrywamy wojnę artyleryjską z Rosją

Kresy.pl / bbc.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply