Pałac Elizejski wyraził w piątek gotowość Francji do pomocy w operacji umożliwiającej bezpieczne zawijanie do portu w Odessie.

Jak podała w piątek agencja AFP, powołując się na Pałac Elizejski, Francja jest gotowa pomóc w operacji umożliwiającej bezpieczny dostęp do ukraińskiego portu w Odessie na Morzu Czarnym.

„Jesteśmy do dyspozycji stron, aby przeprowadzić operację, która umożliwiłaby w pełni bezpieczny dostęp do portu w Odessie, innymi słowy [umożliwiłaby] statkom na przepłynięcie pomimo zaminowania morza” – głosi oświadczenie przekazane przez jednego ze współpracowników Emmanuela Macrona.

Port w Odessie został de facto zablokowany przez Rosję, przez co Ukraina nie może eksportować swoich płodów rolnych najdogodniejszą drogą, co wzbudza obawy o globalne niedobory żywności, zwłaszcza w krajach rozwijających się.

Pałac Elizejski ustami swojego urzędnika przekazał także, że Francja chce “zwycięstwa Ukrainy”. Ma być to odpowiedź na kontrowersje wywołane wezwaniem Macrona do “nieupokarzania” Rosji.

Prezydent Francji pojedzie w przyszłym tygodniu do Mołdawii i Rumunii, państw sąsiadujących z Ukrainą. Wciąż nie ustalono daty wizyty Macrona w Kijowie.

Francuski prezydent powiedział w ubiegły piątek, że Rosja nie powinna być „upokarzana… abyśmy w dniu zakończenia walk mogli utorować drogę dyplomatyczną”. Przekazał też, że jego zdaniem Putin popełnił „historyczny i fundamentalny błąd” dokonując inwazji na Ukrainę i został przez to odizolowany. „Myślę, i powiedziałem mu, że popełnił historyczny i fundamentalny błąd dla swojego narodu, dla siebie i dla historii” – powiedział Macron w wywiadzie dla francuskich mediów.

Kresy.pl / france24.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply