Macron: Nie należy upokarzać Rosji

Prezydent Francji Emmanuel Macron powtórzył, że Rosji nie należy upokarzać, aby w dniu zakończenia walk utorować drogę dyplomatyczną.

W opublikowanej w piątek rozmowie prezydent Francji Emmanuel Macron powtórzył, że Rosji nie należy „upokarzać… aby w dniu zakończenia walk utorować drogę dyplomatyczną”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w piątek, że jego rosyjski odpowiednik Władimir Putin popełnił „historyczny i fundamentalny błąd” dokonując inwazji na Ukrainę i został przez to odizolowany. „Myślę, i powiedziałem mu, że popełnił historyczny i fundamentalny błąd dla swojego narodu, dla siebie i dla historii” – powiedział w wywiadzie dla francuskich mediów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5444.39 PLN    (24.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Myślę, że się odizolował” – powiedział Macron. „Izolowanie się to jedno, ale możliwość wydostania się z tego to trudna droga”. Francuski prezydent powtórzył, że Rosja nie powinna być „upokarzana… abyśmy w dniu zakończenia walk mogli utorować drogę dyplomatyczną drogą”.

Macron powiedział również, że nie „wykluczył” wizyty w Kijowie.

Jak informowaliśmy, prezydent Francji Emmanuel Macron i Kanclerz Niemiec Olaf Scholz  przeprowadzili tydzień temu rozmowę z prezydentem Władimirem Putinem. Podkreślili prezydentowi Putinowi, że jakiekolwiek rozwiązanie wojny musi być negocjowane między Moskwą a Kijowem, z należytym poszanowaniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Ponowili swój wniosek o zawieszenie broni i wezwali prezydenta Putina do jak najszybszego wyrażenia zgody na bezpośredni dialog z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Prezydent Francji i kanclerz Niemiec wezwali także do uwolnienia około 2500 obrońców Azowstalu przetrzymywanych jako jeńcy wojenni przez siły rosyjskie – czytamy w komunikacie prasowym.

Prezydent Macron i kanclerz Scholz podkreślili również prezydentowi Putinowi pilną potrzebę zniesienia blokady Odessy, aby umożliwić eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne i tym samym zapobiec światowemu kryzysowi żywnościowemu. Zwrócili uwagę na obietnicę prezydenta Rosji, że do portu po oczyszczeniu min będą mogły wpłynąć statki na eksport zbóż, a port nie będzie wykorzystywany przez Rosję do celów wojskowych.

Kresy.pl/AFP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz