Siergiej Szojgu zameldował Władimirowi Putinowi całkowite „wyzwolenie” zakładów Azowstal z rąk ukraińskich.
Ministerstwo obrony Rosji podało w piątek wieczorem w komunikacie, że rosyjska armia w pełni przejęła kontrolę nad zakładami Azowstal w Mariupolu, w których bronili się ukraińscy wojskowi, m.in. z pułku Azow. Stało się to po tym, jak do niewoli oddała się ostatnia grupa 531 ukraińskich żołnierzy. Jak podano, minister obrony Rosji zameldował prezydentowi Władimirowi Putinowi o przejęciu pełnej kontroli nad Azowstalem (nazywając to „wyzwoleniem”).
Strona rosyjska twierdzi, że do niewoli oddał się m.in. dowódca pułku Azow Denys Prokopenko (w komunikacie nazwano go „tak zwanym +dowódcą+ nazistów +Azowa+”). Prokopenkę miano wywieźć poza miasto, rzekomo z powodu „nienawiści mieszkańców Mariupola” do niego i chęci zlinczowania go za „liczne okrucieństwa”.
Rosyjskie siły zbrojne mają obecnie w pełni kontrolować podziemne obiekty zakładów Azowstal.
Według ministerstwa obrony Rosji w sumie od 16 maja w Mariupolu złożyło broń i oddało się do niewoli 2439 ukraińskich wojskowych z Sił Zbrojnych Ukrainy oraz pułku Azow (tych ostatnich w komunikacie nazwano „nazistami”).
„Ewakuacja” ukraińskich żołnierzy z oblężonych zakładów Azowstal w Mariupolu rozpoczęła się w poniedziałek i była kontynuowana w kolejnych dniach aż do piątku. Ranni żołnierze trafiali do szpitali na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów; z informacji podawanych przez ukraińskie władze wynika, że mają być oni wymienieni na Rosjan znajdujących się w ukraińskiej niewoli. Pozostali składali broń i oddawali się do rosyjskiej niewoli.
Z nagrania opublikowanego w piątek przez pułk Azow wynika, że obrońcy zakładów Azowstal poddali się na rozkaz najwyższych władz wojskowych Ukrainy. „Wyższe kierownictwo wojskowe wydało rozkaz zachowania życia i zdrowia wojskowych garnizonu oraz zakończenia obrony miasta” – mówił w nagraniu Denys Prokopenko.
Walki o Mariupol trwały praktycznie od samego początku rosyjskiej inwazji. Od 21 kwietnia ukraińscy obrońcy kontrolowali wyłącznie obszar kombinatu Azowstal.
Jednym z ukraińskich oddziałów broniących Mariupola był pułk Gwardii Narodowej Azow, oskarżany o związki z neonazistami. Ukraińskie władze zaprzeczają, że pułk Azow ma charakter neonazistowski.
Kresy.pl / Interfax
https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/1439737,pul-azow-ukraina-strefa-wplywow.html