Dowódca ukraińskiego pułku Azow Denys Prokopenko zasugerował, że w ramach porozumienia dotyczącego złożenia broni przez obrońców zakładów Azowstal uzgodniono wydanie Ukrainie ciał zabitych ukraińskich żołnierzy.

W nagraniu opublikowanym w piątek w mediach społecznościowych przez pułk Azow, Prokopenko powiedział, że złożenie broni przez obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu odbywa się na rozkaz najwyższych władz wojskowych Ukrainy.

„Wyższe kierownictwo wojskowe wydało rozkaz zachowania życia i zdrowia wojskowych garnizonu oraz zakończenia obrony miasta”.

Według dowódcy Azowa warunkiem złożenia broni było zatroszczenie się o ludność cywilną, rannych oraz zabitych.

„Osoby cywilne udało się ewakuować, ciężko ranni otrzymali konieczną pomoc i udało się ich ewakuować z dalszą wymianą i przekazaniem na terytorium kontrolowane przez Ukrainę. Odnośnie zabitych bohaterów, proces trwa i mam nadzieję, że w najbliższym czasie krewni i cała Ukraina będzie mogła z honorami pochować swoich żołnierzy. Chwała Ukrainie” – powiedział Denys Prokopenko w nagraniu trwającym niecałą minutę.

„Ewakuacja” ukraińskich żołnierzy z oblężonych zakładów Azowstal w Mariupolu rozpoczęła się w poniedziałek i była kontynuowana w kolejnych dniach aż to tej pory. Ranni żołnierze trafiają do szpitali na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów, natomiast pozostali składają broń i oddają się do rosyjskiej niewoli. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział w piątek, że od 16 do 20 maja oddało się do niewoli 1908 „ukraińskich nacjonalistów” oraz 1387 żołnierzy piechoty morskiej.

Według portalu Ukraińska Prawda poddawanie się ukraińskich żołnierzy odbywa się pod nadzorem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.

Wcześniej ukraińskie władze informowały, że wzięci do niewoli w Mariupolu będą wymieniani na jeńców rosyjskich. Ze słów dowódcy Azowa wynika, że wymiana może dotyczyć tylko rannych.

Przypomnijmy, że we wtorek Prokuratura Generalna Rosji złożyła wniosek do Sądu Najwyższego o uznanie Azowa za „organizację terrorystyczną”.

Kresy.pl / Ukraińska Prawda

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz