Obrońcy Azowstalu oddają się do niewoli [+VIDEO]

Ministerstwo obrony Rosji podało, że do czwartku do niewoli oddało się w sumie 1730 obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu.

Jak podaje Interfax, rzecznik prasowy rosyjskiego ministerstwa obrony Igor Konaszenkow podał w czwartek rano liczbę żołnierzy ukraińskich, którzy w poprzednich dniach oddali się do rosyjskiej niewoli.

„W ciągu ostatnich 24 godzin w zablokowanym kombinacie metalurgicznym Azowstal w Mariupolu do niewoli oddało się 771 bojowników nacjonalistycznej jednostki Azow” – powiedział Konaszenkow. „Łącznie od 16 maja do niewoli oddało się 1730 bojowników, w tym 80 rannych” – dodał rzecznik rosyjskiego resortu obrony. Konaszenkow zapewnił, że ranni otrzymują stacjonarne leczenie w Nowoazowsku i Doniecku.

Zwraca uwagę, że Konaszenkow użył wobec osób branych do niewoli określenia „bojownicy”, a nie „żołnierze”.

Rosyjskie ministerstwo obrony oraz różne prorosyjskie kanały w mediach społecznościowych publikują nagrania pokazujące oddawanie się ukraińskich żołnierzy do niewoli oraz miejsca, w których są przetrzymywani.

Według portalu Ukraińska Prawda poddawanie się ukraińskich żołnierzy odbywa się pod nadzorem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Od wtorku MCK rejestruje żołnierzy, którzy oddają się do niewoli. Jak podano, akcja rejestracji trwała w środę i była kontynuowana w czwartek. MCK nie zajmuje się przewożeniem jeńców do miejsc ich przetrzymywania.

Zgodnie z mandatem udzielonym MKCK przez państwa na mocy konwencji genewskich z 1949 roku Komitet musi mieć natychmiastowy dostęp do wszystkich jeńców wojennych we wszystkich ich miejscach przetrzymywania. MKCK powinien mieć możliwość przesłuchiwania jeńców wojennych bez świadków, a czas trwania i częstotliwość tych wizyt nie powinny być nadmiernie ograniczane – pisze Ukraińska Prawda.

Czerwony Krzyż nie podał, ilu dokładnie żołnierzy z Azowstalu zostało dotychczas zarejestrowanych.

Szef separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin powiedział w czwartek rano, że ponad połowa ukraińskich żołnierzy przebywających w Azowstalu już złożyła broń.

Rosyjskie władze podały we wtorek, że ponad 250 ukraińskich żołnierzy, którzy byli oblężeni w zakładach Azowstal w Mariupolu, poddało się w ramach rozpoczętej w poniedziałek i kontynuowanej we wtorek „ewakuacji”. 51 z nich było w ciężkim stanie, zostali oni wyniesieni na noszach przez towarzyszy broni. Nie było jasne, jaki będzie los żołnierzy, którzy pozostali w Azowstalu. Według rosyjskiego korespondenta wojennego Aleksandra Sładkowa, przed wymianą w fabryce znajdowało się ponad 2,5 tysiąca ukraińskich żołnierzy, z czego 800 „azowców”. Rannych wśród Ukraińców miało być 400.

We wtorek wieczorem agencja Reutera poinformowała, że Azowstal opuściło co najmniej siedem kolejnych autobusów z ukraińskimi żołnierzami, którzy oddali się do niewoli. Część z nich nie wyglądała na rannych.

Według ukraińskich władz żołnierze wzięci do niewoli w Mariupolu będą wymieni na jeńców rosyjskich.

Kresy.pl / Interfax / Ukraińska Prawda

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz