Prezydent Francji Emmanuel Macron i Kanclerz Niemiec Olaf Scholz  przeprowadzili w sobotę rano rozmowę z prezydentem Władimirem Putinem.

Prezydent Emmanuel Macron i kanclerz Scholz podczas sobotniej rozmowy podkreślili prezydentowi Putinowi, że jakiekolwiek rozwiązanie wojny musi być negocjowane między Moskwą a Kijowem, z należytym poszanowaniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Ponowili swój wniosek o zawieszenie broni i wezwali prezydenta Putina do jak najszybszego wyrażenia zgody na bezpośredni dialog z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Prezydent Francji i kanclerz Niemiec wezwali także do uwolnienia około 2500 obrońców Azowstalu przetrzymywanych jako jeńcy wojenni przez siły rosyjskie – czytamy w komunikacie prasowym.

Prezydent Macron i kanclerz Scholz podkreślili również prezydentowi Putinowi pilną potrzebę zniesienia blokady Odessy, aby umożliwić eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne i tym samym zapobiec światowemu kryzysowi żywnościowemu. Zwrócili uwagę na obietnicę prezydenta Rosji, że do portu po oczyszczeniu min będą mogły wpłynąć statki na eksport zbóż, a port nie będzie wykorzystywany przez Rosję do celów wojskowych.

Według agencji prasowej Tass, Władimir Putin zapowiedział gotowość Moskwy do rozmów pokojowych z Kijowem. „Szczególną uwagę zwrócono na stan rzeczy na torze negocjacyjnym, który jest zamrożony rzekomo  z winy Kijowa. Władimir Putin potwierdził, że Rosja jest otwarta na wznowienie dialogu” – czytamy w oświadczeniu.

“Prezydent Rosji zwrócił również uwagę na kwestię niebezpiecznego ciągłego pompowania Ukrainy zachodnią bronią, ostrzegając przed ryzykiem dalszej destabilizacji sytuacji i zaostrzenia kryzysu humanitarnego” – czytamy w oświadczeniu.

Jak informowaliśmy, Matteo Salvini podjął decyzję o locie do Moskwy, przekonany, że może ułatwić zawieszenie broni na Ukrainie. Salvini będzie drugim europejskim politykiem, po austriackim kanclerzu Karlu Nehammerze, który uda się do stolicy Rosji po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę 24 lutego.

“Bezpośrednie kontakty między Draghim a Putinem są dobre, wystarczy otworzyć kanały dyplomatyczne i poprosić Rosję o gesty pokoju, poczynając od ponownego otwarcia eksportu zboża. Liga i ja osobiście nalegamy i będziemy nalegać na powrót walczących stron do stołu negocjacyjnego i zawieszenie broni, aby wojna nie trwała nadal i nie powodowała większej liczby ofiar śmiertelnych” –  napisał w czwartek na Twitterze Salvini.

“Dla mnie wygodniej byłoby zostać w domu z moją rodziną, ale w tak dramatycznym momencie dla świata i Włoch odpoczynek może poczekać. Wkrótce poinformuję Was o rozwoju wydarzeń, tymczasem ściskam Was i życzę miłego weekendu” – przekazał z kolei włoski polityk poprzez oficjalny kanał swojej partii.

Salvini jest gotów na spotkanie z bliżej nieokreślonymi „przedstawicielami rosyjskiego rządu”. Wedle gazety “La Repubblica” “mówi się” o spotkaniu “twarzą w twarz” z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.

Kresy.pl/Elysee.fr/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply