Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk oświadczył w piątek, że Niemcy zwiększyły w styczniu-kwietniu bieżącego roku import z Rosji o 60 proc. Powołał się na dane Komitetu ds. Wschodnioeuropejskich Relacji Gospodarczych, które wskazują, że Rosja była trzecim największym partnerem handlowym Niemiec. “Niemcy przekazały Rosji prawie 6 mld euro” – podkreślił.

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk napisał w piątek na Twitterze: “To szaleństwo! Mimo agresywnej rosyjskiej wojny Niemcy w styczniu-kwietniu 2022 r. zwiększyły import z Rosji o 60 proc. i przekazały jeszcze Moskwie prawie 6 mld euro”. Wskazał jednocześnie, że wymiana handlowa Niemiec z Ukrainą spadła w tym czasie o 11,8 proc. Melnyk powołał się na dane Komitetu ds. Wschodnioeuropejskich Relacji Gospodarczych.

Jak informowaliśmy, Amos Hochstein, starszy doradca ds. bezpieczeństwa energetycznego przy Departamencie Stanu USA zaznaczył w czwartek, że Rosja może teraz uzyskiwać większe przychody ze swoich paliw kopalnych niż na krótko przed inwazją na Ukrainę. Globalne wzrosty cen zrównoważyły wysiłki krajów Zachodu dążące do ograniczenia importu rosyjskich surowców.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna poinformowała w maju, że przychody Rosji z eksportu ropy naftowej wzrosły od początku roku o 50 proc. do 20 miliardów dolarów miesięcznie (UE ma największy udział w jej eksporcie). Unijne embargo na rosyjską ropę, które ma wejść w pełni w życie pod koniec roku, może obniżyć te dochody.

Zobacz także: Kaczyński: Niemcy się zbroją – nie wiem, czy przeciwko Rosji, czy przeciwko nam

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply