Francuskie władze mają być oburzone postawą rządu w Polsce i na Węgrzech – donoszą media w Niemczech. Viktor Orban i Jarosław Kaczyński mają wykorzystywać pandemię do walki politycznej w swoich krajach.

Niemieckie portale informacyjne przekazały w środę, że rząd Francji jest oburzony “ograniczaniem podstawowych praw” w Polsce i na Węgrzech. Frankfurter Allgemeine Zeitung informował, że Yves Le Drian, francuski minister spraw zagranicznych nie wyklucza nałożenia na oba kraje sankcji. “Kwestia ta zostanie poruszona w odpowiednim czasie” – przekazywał.

FAZ powołując się na swoje “wewnętrzne źródła” przekonywał, że Francja będzie chciała forsować ukaranie Polski i Węgier podczas negocjacji nad nowym budżetem Unii Europejskiej.

Sposób w jaki Węgry i Polska zarządzają kryzysem związanym z pandemią koronawirusa ma źle wypłynąć na ocieplanie relacji, których podjął się prezydent Macron.

Zobacz też: “Wprost”: Jarosław Kaczyński zagroził Sasinowi dymisją, jeżeli nie uda mu się przeprowadzić wyborów

“Parada wojskowa z okazji 14 lipca w Paryżu, z udziałem polskich żołnierzy, nie może odbyć się zgodnie z pierwotnym planem. Nie jest jasne, czy pomimo to Macron spróbuje zorganizować spotkanie Trójkąta Weimarskiego z kanclerz Angelą Merkel i polskim prezydentem. We francuskim rządzie przeważa rozczarowanie. Irytację wywołało to, że bezpośrednio po wizycie Macrona w Warszawie w lutym prezydent Andrzej Duda podpisał sporną ustawę umożliwiającą karanie krytycznych wobec rządu sędziów” – przekazywał niemiecki dziennik.

Rząd francuski ma być oburzony postępowaniem premiera Węgier, który w związku z zagrożeniem wprowadził ustawę dającą mu możliwość rządzenia bezposrednio przy pomocy dekretetów.

Zobacz też: Orbán będzie rządził dekretami

Niemieccy dziennikarze zwracają jednak uwagę, że we francuskim prawie również jest dopuszczona możliwość rządzenia w ten sposób.

Kresy.pl/DW.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply