Emmanuel Macron chce rozpocząć z partnerami w Europie, w tym z Polską, dyskusje ws. strategii obrony, w tym strategii nuklearnej Francji i Europy – podaje PAP, powołując się na źródło w administracji francuskiego prezydenta.

W czwartek wieczorem Polska Agencja Prasowa podała, powołując się na swoje źródło we francuskim Pałacu Elizejskim, czyli administracji prezydenta Francji, że Emmanuel Macron zamierza zacząć rozmawiać ze swoimi europejskimi partnerami, w tym z Polską, o strategii nuklearnej. Według źródła PAP, „Macron chce rozpocząć dyskusję z partnerami w Europie na temat strategii obrony, w tym strategii nuklearnej Francji i Europy”.

Ponadto, źródło to twierdzi, że zdaniem Paryża taki dialog „nie powinien odbywać się jedynie na linii Francja–Niemcy, zapraszamy do rozmów również Polskę”.

 

Z relacji PAP wynika, że takie słowa padły na spotkaniu anonimowego francuskiego oficjela z dziennikarzami. Osoba ta tłumaczyła motywy propozycji Macrona tym, że po wyjściu dysponującej bronią jądrową Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, jak również „w obliczu nowych wyzwań i zagrożeń geopolitycznych i geostrategicznych, potrzebujemy rozmów na ten temat naszej strategii obronnej”. Podkreśliła, że „Francja pozostaje obecnie jedynym mocarstwem nuklearnym w Unii i nie chce sama ponosić tej odpowiedzialności”.

Jak podano, francuskie resorty siłowe już od kilku miesięcy przygotowują się do rozmów na temat strategii obronnej i nuklearnej. „Problem został również zasygnalizowany podczas ostatnich spotkań i wizyt prezydenta Macrona, również w Polsce” – dodaje cytowane przez PAP źródło.

Prezydent Francji zamierza przedstawić doktrynę obronną swojego kraju w piątek, przy okazji swojego przemówienia w Szkole Wojskowej w Paryżu. Ma też wówczas zasygnalizować potrzebę międzynarodowej dyskusji na temat wspólnej strategii obrony.

W rozmowie z dziennikarzami osoba, na którą powołuje się PAP, nie chciał sprecyzować, czy Francja oczekuje wsparcia finansowego od swoich europejskich partnerów w związku z utrzymaniem broni atomowej, jak również kwestii uzbrojenia samolotu bojowego nowej generacji, który ma powstać we współpracy francusko-niemieckiej. Źródło zastrzegło jednak, że Francuzom nie chodzi o to, „aby Niemcy płaciły za broń jądrową Francji”. Natomiast określiło mianem kwestii otwartego tego, „czy Europa potrzebuje jednego czy kilku parasoli nuklearnych oraz jaką strategię przyjąć w sytuacji, kiedy takie państwa, jak Iran prowadzą programy jądrowe”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„(…) widzimy potrzebę zdefiniowania wspólnych europejskich interesów w tym zakresie” – podsumowało cytowane przez PAP źródło. Jak dodano, na spotkaniu nie podano ani szczegółów, ani agendy debaty, którą proponuje Macron na poziomie przywódców europejskich.

Przeczytaj: Wizyta Macrona w Polsce – jest nowe otwarcie ale różnice pozostają

Czytaj również: Macron na UJ: Europa musi stać się mocarstwem, nie możemy ulec zapędom nacjonalistycznym

Podczas swojej niedawanej wizyty w Polsce, w kontekście sfery bezpieczeństwa i obrony, francuski prezydent podkreślił m.in., że „w interesie bezpieczeństwa Europy, Francji i Polski jest ustanowienie wymagającego dialogu politycznego z Rosją”. Macron uznał też, iż „żeby NATO zwiększyło swoją skuteczność, musi znacznie zwiększyć udział Europejczyków w obronności”, bo „tego wymagają od nas Amerykanie i tego musimy wymagać od samych siebie”. Wzywał też do zaangażowania się Polski w międzynarodowe inicjatywy na rzecz kontroli zbrojeń.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Francuzi oczekują też od Polski większego zaangażowania militarnego w ich operację wojskową Barchan w regionie Afryki Subsaharyjskiej. W pięciu państwach afrykańskich 4,5 tys. francuskich żołnierzy wspiera lokalne armie w walce z dżihadystami.

Podczas swojego wykładu na UJ w Krakowie, Macron powiedział odnośnie obronności w wymiarze europejskim, że dla Francji temat ten jest równie ważny, jak dla Polski. Zapowiedział rozwijanie współpracy strategicznej, technologicznej oraz w wymiarze cyberbezpieczeństwa. Jednocześnie podkreślił, że kraje członkowskie UE powinny w zakresie obronności rozwijać się wspólnie i samodzielnie, wyraźnie krytycznie odnosząc się do prostych zakupów uzbrojenia od Amerykanów czy Chińczyków.

– Musimy myśleć o europejskiej suwerenności technologicznej. Nasze armie nie mogą stanowić otwartego rynku dla USA czy dla Chin – powiedział Macron. Jego zdaniem, wspólna polityka obronna UE powinna stać się drugim, po NATO, filarem systemu bezpieczeństwa w regionie. – Nie możemy się zgodzić na osłabienie Europy i Polska nie może też zamknąć się na Europę – mówił.

Czytaj także: Gen. Skrzypczak: pilnie potrzebujemy nowego czołgu, możemy zbudować go we współpracy z Amerykanami lub Koreańczykami

PAP / interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply